Princíp fungovania rekuperácie

Princíp fungovania rekuperácie

Rekuperácia funguje na princípe neustálej výmeny vzduchu vďaka rekuperačnej jednotke. Rekuperácia, nútené alebo inak povedané riadené vetranie, je proces, pri ktorom získavame teplo zo vzduchu, ktorý vychádza von. Počas tohto procesu sa vzduch, ktorý prichádza dnu do vašej nehnuteľnosti zohrieva teplom zo vzduchu, ktorý odvádzate smerom von. Týmto spôsobom zachováte teplo, šetríte energiu, ale získavate čerstvý kvalitný vzduch v miestnosti.

Výhody rekuperácie

Výhody rekuperácie

Medzi najväčšie výhody rekuperácie patrí určite šetrenie energie, tepla, ktoré cirkuluje medzi vzduchom, ktorý vetráme von a novým čerstvým vzduchom, ktorý privádzame smerom dnu. Vetranie je dôležité pre kvalitu vzduchu v miestnosti, rekuperáciou získavate čerstvý vzduch v miestnosti a zbavujete sa nadmernej vlhkosti a plesní, ktoré vďaka nej vznikajú. Rekuperačné jednotky sú vhodné do domácností, pre alergikov, do kancelárskych priestorov a iných pracovísk, kde neviete zabezpečiť pravidelné vetranie.

Výhody rekuperácie

Úsporné vetranie

Úsporné vetranie

Vetranie cez rekuperačnú jednotku funguje nasledovne – znečistený vydýchaný vzduch, ktorý je v miestnosti, sa odvádza pomocou ventilátora, ktorý je súčasťou rekuperačnej jednotky, smerom von. Druhý ventilátor privádza do miestnosti čerstvý vzduch z vonka. Najmä v zime je vetranie pri malých deťoch náročnejšie. Vzduch z vonka má nízku teplotu. Pri rekuperácii sa studeného vzduchu nemusíte báť. Vzduch, ktorý privádza rekuperačná jednotka dnu sa zohrieva už teplým odchádzajúcim vzduchom, ktorý ste vykúrili vo vašom obydlí. Vzduch zároveň prechádza cez filtráciu, čo znamená, že sa vám dnu dostane teplý kvalitný vzduch bez znečistenia.

Výber rekuperačnej jednotky

Výber rekuperačnej jednotky

Ak ste sa rozhodli pre rekuperáciu, vybrať si viete z dvoch možností. Jednou z nich je centrálna rekuperácia a druhou je lokálna rekuperácia. Aké sú medzi nimi rozdiely? Centrálna rekuperácia má rekuperačnú, vetraciu, jednotku umiestnenú v technickej miestnosti, odkiaľ vedú potrubné rozvody do celej budovy. Týmto spôsobom zabezpečujete rekuperáciu v celej nehnuteľnosti. Lokálna rekuperácia je vhodná do bytov a menších domov, umiestnená je v obvodovej stene a slúži pre jednu miestnosť, jej súčasťou nie sú potrubné rozvody.

Naše realizácie rekuperácie

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár