Späť na blog

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Ako funguje a pre koho je vhodné?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Ako funguje a pre koho je vhodné?

Pridané: 22.12.2023

Tepelné čerpadlá vzduch – voda sú jedným z najčastejšie vyhľadávaných riešení v našich končinách. Tento typ tepelného čerpadla je vhodný do novostavieb aj do rekonštrukcií, kde sa tepelné čerpadlo napája na existujúci systém vykurovania s radiátormi. Prečítajte si viac o tom, ako tepelné čerpadlo vzduch – voda funguje, aké sú jeho výhody či obmedzenia a zistite, či je toto tepelné čerpadlo vhodné aj pre vaše riešenie.

 

Aké sú výhody tepelného čerpadla vzduch – voda?

Vo všeobecnosti prinášajú tepelné čerpadlá veľké množstvo benefitov, pre ktoré si ich vyberá stále viac majiteľov rodinných domov, ale aj firiem. Tým najhlavnejším je efektivita vykurovania a nižšie náklady za spotrebované energie. To však nie je zďaleka všetko.

 

S tepelným čerpadlom máte nižšie náklady na energie

Na základe princípu, na akom tepelné čerpadlo vzduch – voda funguje je jasné, že toto riešenie prináša výrazné úspory energie v porovnaní s tradičnými vykurovacími systémami. Tepelné čerpadlo totiž využíva v najväčšej miere obnoviteľnú energiu, ktorá je dostupná vo vonkajšom vzduchu a tak minimalizuje spotrebu energie z neobnoviteľných zdrojov (plyn, pevné palivo). Jednu časť spotreby síce tvorí elektrická energia, avšak ide o približne len jednu štvrtinu.

 

Napokon však platí, že aj elektrickú energiu potrebnú na pohon čerpadla môžete získať ekologickým a udržateľným spôsobom z obnoviteľných zdrojov. Príkladom sú fotovoltaické panely, vďaka ktorým znížite spotrebu energie na fungovanie čerpadla na úplne minimum.

 

Tak, ako mnohí majitelia rodinných domov alebo budov, ktorí už tepelné čerpadlo na vykurovanie používajú, aj vy čoskoro pocítite zníženie mesačných účtov za energie. A hoci je prvotná cena tepelného čerpadla vzduch – voda o niečo väčším finančným výdavkom, dlhodobé úspory v prevádzkových nákladoch rozhodne stoja za to.

 

Tepelné čerpadlo vzduch – voda je ekologickým riešením

Hlavným ekologickým benefitom tepelných čerpadiel vzduch – voda je využívanie obnoviteľnej energie z vonkajšieho vzduchu. Pre lepšie vysvetlenie – tepelné čerpadlá získavajú teplo z okolitého vzduchu, vďaka čomu minimalizujú potrebu využitia konvenčných palív (plyn, pevné palivo a podobne). Celý proces vykurovania prináša navyše nižšiu produkciu emisií CO2 a skleníkových plynov, ktoré sú v súčasnosti považované za príčinu zhoršovanie kvality ovzdušia a taktiež globálneho otepľovania. V celospoločenskom meradle navyše platí, že eliminovanie tradičných systémov vykurovania na báze fosílnych palív prináša nižšiu závislosť na rope, plyne a uhlíku, čo prispieva k udržateľnosti.

 

Tepelné čerpadlo nielen vykuruje, ale aj chladí a ohrieva vodu

S jedným zariadením tak môžete vyriešiť kúrenie, chladenie interiéru a dokonca aj ohrev vody. A už je aj z pohľadu investícií skutočne zaujímavá výhoda. Vďaka tomu, že majú tepelné čerpadlá vzduch – voda možnosť reverznej prevádzky, v letných mesiacoch vám poskytnú vhodný teplotný komfort v celom dome. Sú tak ideálnym riešením namiesto klasickej klimatizácie, plus eliminujú jej veľkú nevýhodu – neobľúbené fúkanie chladného vzduchu do priestoru. Chladenie prichádzajúce z podlahového kúrenia je neinvazívne, nerušivé a naozaj osviežujúce v prospech klímy v celom interiéri.

 

Okrem toho je súčasťou mnohých riešení aj ohrev pitnej vody. Pomocou energie zo vzduchu tak dokáže tepelné čerpadlo zabezpečiť teplotu až približne 70 – 75 °C bez toho, aby ste museli riešiť doplnkový externý systém na ohrev vody (bojler a pod.).

 

Riešenie vzduch – voda je vhodné pre novostavby aj renovácie

Najdôležitejšie rozdelenie tepelných čerpadiel je v tom, či ide o vysokoteplotné alebo nízkoteplotné čerpadlá. Práve to určuje teplotu vody, s ktorou systém dokáže pracovať. Nízkoteplotné tepelné čerpadlá sú určené na generovanie nižších teplôt a preto sú ideálne pre podlahové kúrenie, ktoré vyžaduje nižšie teploty na efektívne vykurovanie. Ak teda plánujete novostavbu, kde budete kúriť podlahovým kúrením, je nízkoteplotné čerpadlo vzduch – voda vhodným riešením.

 

Na druhej strane sú tu vysokoteplotné čerpadlá, ktoré dokážu ohriať vodu až do 75 °C (v prípade niektorých druhov dokonca vyššie). Tieto hodnoty ich predurčujú na použitie v systémoch s radiátormi alebo inými vykurovacími zariadeniami, ktoré vyžadujú vyššie teploty. Vysokoteplotné tepelné čerpadlá na princípe vzduch – voda môžete teda vymeniť za plynový kotol, pec na tuhé palivo, peletovú pec alebo akúkoľvek inú formu doterajšieho riešenia na vykurovanie.

 

Ako funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda využíva energiu zo vzduchu v exteriéri na vykurovanie alebo ohrev teplej vody priamo vo vašom dome alebo inej budove. Ako sme vyššie spomenuli, v porovnaní s klasickými spôsobmi vykurovania ide o riešenie, ktoré nevytvára takú výraznú environmentálnu záťaž na životné prostredie a zároveň prináša úsporu na mesačných nákladoch za energie. Existuje však niekoľko typov tepelných čerpadiel, ktoré pracujú na rôznych princípoch a využívajú aj iné možnosti obnoviteľnej energie. Príkladom je energia z vody alebo priamo zo zeme. Ako však funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda?

 

Vzduch ako primárny zdroj tepla

Na začiatok je dôležité podotknúť, že ide o uzatvorený systém, ktorý sa opakuje v kruhovom cykle. Tepelné čerpadlo vo svojich útrobách obsahuje chladivo, ktoré energiu prenáša. Tepelné čerpadlo fungujúce na princípe vzduch – voda v prvej fáze odoberá teplo z okolitého vzduchu pomocou vonkajšej jednotky obsahujúcej výparník. Vzduch vďaka ventilátoru prechádza cez výparník a teplo z okolia je absorbované do chladiva.  Aj keď sa vám vzduch vonku môže javiť chladným (tepelné čerpadlá fungujú spoľahlivo do teploty približne - 25 °C), obsahuje stále teplo, ktoré tepelné čerpadlo využije na ďalší krok. Vďaka privedenému teplu zo vzduchu nastáva vyparovanie chladiva a pomocou tejto pary sa tepelná energia prenáša do druhej fázy – kompresora.

 

Stláčaním chladiva kompresorom vzniká teplo

Chladivo, ktoré absorbovalo teplo pomocou vzniknutej pary, sa následne stláča pomocou kompresora, ktorý je súčasťou tepelného čerpadla. Stlačenie plynu zvyšuje jeho teplotu, čím sa vytvárajú podmienky pre prenos tepla do vnútornej časti systému. Táto fáza veľmi dôležitá, pretože práve tu nastáva zvýšenie teploty chladiva na hodnotu, ktorá je schopná účinne vykurovať vodu v radiátoroch alebo podlahovom kúrení.

 

Voda ohriata pomocou kondenzátora putuje do celého systému

Ďalšou dôležitou časťou tepelného čerpadla vzduch – voda je kondenzátor. Práve tam putuje energia získaná stláčaním pár z kompresora a získané teplo putuje priamo do vody. Inak povedané, ide o druhú fázu, kde tepelné čerpadlo efektívne prenáša zvýšenú tepelnú energiu zo stlačeného chladiva do vody, čím zabezpečuje dostatočnú teplotu na vykurovanie interiéru alebo na prípravu teplej vody. Posledným krokom, ktorý celý systém opäť uzatvára je expanzný ventil. Skvapalnené chladivo, ktoré už prešlo kondenzáciou, sa vstrekuje naspäť do výparníka, kde sa môže pri nižšom tlaku opäť vyparovať.

 

Pre koho je vhodné tepelné čerpadlo vzduch – voda?

Ak premýšľate nad tým aké tepelné čerpadlo vybrať, to najdôležitejšie je vedieť, akým spôsobom plánujete nehnuteľnosť vykurovať. Ako sme už vyššie spomenuli, vysokoteplotné tepelné čerpadlá sú vhodné pre rekonštrukcie domov, kde s kúri radiátormi, prípadne kombináciu radiátory a podlahové kúrenie.

 

Ak však plánujete novostavbu a viete, že zdrojom vykurovania bude podlahové kúrenie, ktoré nepotrebuje vysokú teplotu vody na ohrev, jasnou voľbou bude nízkoteplotné čerpadlo.

 

V oboch prípadoch však máte možnosť vybrať si práve tepelné čerpadlo fungujúce na princípe vzduch – voda.

 

Rozdiel, ktorý je dôležitý v porovnaní s inými druhmi tepelných čerpadiel je v tom, že pri riešení vzduch – voda nepotrebujete riešiť rôzne sondy alebo vrty pre dosiahnutie zdroja vody alebo tepla z pôdy. Ide teda o jednoduchšie a taktiež najčastejšie vyhľadávané riešenie v našich podmienkach, vhodné pre drvivú väčšinu inštalácií. Stačí si vybrať vhodný typ a skúsených odborníkov, ktorí vám celý systém vykurovania pomocou tepelného čerpadla zrealizujú.

 

Presvedčili ste sa práve, že je tepelné čerpadlo vzduch – voda ideálnou voľbou aj pre vás? Veríme, že vám tieto informácie pomôžu zorientovať sa a nájsť potrebné odpovede na všetky vaše otázky a nejasnosti. Veľa cenných rád nájdete aj v našom článku s tipmi, ako vybrať tepelné čerpadlo.

 

MALLAY TIP: Vedeli ste, že aktuálne môžete využiť naozaj štedré dotácie, vďaka ktorým si pôvodnú investíciu do tepelného čerpadla výrazne znížite? V MALLAY patríme medzi overených predajcov a realizátorov tepelných čerpadiel s maximálnou možnou úspešnosťou získania dotácií. Radi podáme pomocnú ruku aj vám, v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

 

VIAC O TEPELNÝCH ČERPADLÁCH

 

 

 

 

Späť na blog

Ďalšie články

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Aká je jeho cena a úspory na energiách?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Aká je jeho cena a úspory na energiách?

Pridané: 29.02.2024

Tepelné čerpadlo vzduch – voda patrí k najčastejšie vyberaným tepelným čerpadlám v našich zemepisných šírkach. Ak práve premýšľate nad výmenou starého kotla za tepelné čerpadlo alebo ste sa rozhodli pre tento typ vykurovania v novostavbe, ideálnym riešení

Čítať článok

Ekologické aspekty klimatizácie: Ako šetrí životné prostredie?

Ekologické aspekty klimatizácie: Ako šetrí životné prostredie?

Pridané: 12.07.2023

Pri kúpe spotrebičov a technológií do domácnosti sa zameriavame na ich dizajn, funkcie, efektívnosť, ale zaujíma nás aj energetická účinnosť a ich vplyv na životné prostredie. Práve životné prostredie v minulosti najviac trpelo, dnes je to už minulosťou.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár