Späť na blog

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Pridané: 08.08.2023

Tepelné čerpadlo ponúka užívateľom efektívny, ekologický a energeticky úsporný spôsob vykurovania i chladenia domácností a firiem. Na svoje fungovanie totiž využíva obnoviteľné zdroje – vzduch, vodu, pôdu. V súčasnosti ide o najlepší spôsob vykurovania domácnosti a ohrevu teplej vody. Na to, aby čerpadlo fungovalo naozaj energeticky úsporne a mohlo sa pochváliť dlhou životnosťou je dôležitá pravidelná údržba. Povedzme si spoločne, ako sa starať o tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá majú dlhú životnosť, v závislosti od druhu sa bavíme v priemere od 15 do 30 rokov. Na to, aby vám zariadenie naozaj slúžilo tak dlhé obdobie je potrebná pravidelná údržba a starostlivosť.

Ako sa starať o tepelné čerpadlo?

  • Kontrola chladiva – tepelné čerpadlo potrebuje na svoj výkon chladivo, to hrá dôležitú rolu pri prenose tepla v tepelnom čerpadle. Kontrolované by malo byť minimálne raz ročne. V prípade potreby je potrebné ho doplniť.

  • Čistenie vzduchového výmenníka – tak ako pri klimatizačných zariadeniach platí, že bez ich pravidelného čistenia nemôžete očakávať, že bude zariadenie fungovať na 100 %. Výmenníky zabezpečujú, aby teplý vzduch mohol prúdiť do domácnosti. Často sa v nich usádzajú rôzne nečistoty v podobe prachu, chlpov, peľu, čo môže zaťažiť

    kompresor a zvýšiť spotrebu energie. Výmenníky odporúčame čistiť aspoň raz ročne.

  • Čistenie vonkajších jednotiek – vonkajšie jednotky sú pod neustálym vplyvom počasia a vonkajšieho prostredia. Periodicky preto treba odstraňovať zachytené lístie a prach, aby sa predišlo prehrievaniu zariadenia a bol zabezpečený prietok vzduchu.

  • Kontrola tlakových hodnôt – kvalifikovaný odborník by mal aspoň raz ročne skontrolovať či sú tlakové hodnoty v čerpadle v rámci stanovených hodnôt.

  • Kontrola a čistenie magnetického filtra a filtra na pevné nečistoty – najmä pri tepelných čerpadlách vzduch – voda.  

  • Kontrola prietoku vody a kontrola chodu kompresora a ventilátora -  funguje kompresor ako má? Nezavadzia ventilátoru nános nečistôt? Prietok vody, chod kompresora a ventilátora pre vás skontroluje kvalifikovaný odborník špeciálnymi prístrojmi.


Prečo je dôležitá údržba tepelného čerpadla?

Údržba tepelného čerpadla je dôležitá hneď z niekoľkých dôvodov. Pomáha vám predĺžiť životnosť vášho zariadenia, zlepšiť jeho účinnosť a zachovať jeho efektivitu, čím z dlhodobého hľadiská šetríte na nákladoch na energie. V neposlednom rade sa pri pravidelných kontrolách dá predísť poruchám, ktoré by mohli pri dlhodobej nepozornosti viesť k nákladným opravám či úplnému poškodeniu zariadenia.

Nechajte údržbu na odborníkov

Údržbu tepelného čerpadla je rovnako ako pri inštalácii najlepšie nechať na odborníkov z Mallay. Naši pracovníci vedia, čo treba skontrolovať, vyčistiť, ochotne vám poradia a pomôžu vám zachovať vaše čerpadlo funkčné. Stačí nás kontaktovať cez kontaktný formulár a dohodneme si čas, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Ideálne je však stihnúť údržbu ešte pred vykurovacím obdobím, aby vám čerpadlo slúžilo naplno počas zimných mesiacov.  

Späť na blog

Ďalšie články

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Pridané: 02.02.2023

V práci trávime v priemere 8 hodín denne. V mnohých prípadoch sa pri zdravom pracovnom prostredí hovorí o ergonomickom sedení či kolektívnych aktivitách, ale zabúda sa na kvalitu ovzdušia. Poradíme vám, ako udržiavať na pracovisku čisté a zdravé ovzdušie.

Čítať článok

Prečo by ste mali dbať na čistenie klimatizácie ?

Prečo by ste mali dbať na čistenie klimatizácie ?

Pridané: 22.01.2022

Je servis klimatizácie dôležitý ?

Čítať článok

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Pridané: 02.02.2023

Či už prerábate alebo staviate váš vysnívaný dom, je pritom potrebné myslieť na to, čo vám bude zabezpečovať to pravé teplo domova. Vhodným zdrojom tepla je pre domácnosti tepelné čerpadlo. Aké druhy poznáme a ktorý je najvhodnejší pre vás?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár