Späť na blog

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Pridané: 08.08.2023

Tepelné čerpadlo ponúka užívateľom efektívny, ekologický a energeticky úsporný spôsob vykurovania i chladenia domácností a firiem. Na svoje fungovanie totiž využíva obnoviteľné zdroje – vzduch, vodu, pôdu. V súčasnosti ide o najlepší spôsob vykurovania domácnosti a ohrevu teplej vody. Na to, aby čerpadlo fungovalo naozaj energeticky úsporne a mohlo sa pochváliť dlhou životnosťou je dôležitá pravidelná údržba. Povedzme si spoločne, ako sa starať o tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá majú dlhú životnosť, v závislosti od druhu sa bavíme v priemere od 15 do 30 rokov. Na to, aby vám zariadenie naozaj slúžilo tak dlhé obdobie je potrebná pravidelná údržba a starostlivosť.

Ako sa starať o tepelné čerpadlo?

  • Kontrola chladiva – tepelné čerpadlo potrebuje na svoj výkon chladivo, to hrá dôležitú rolu pri prenose tepla v tepelnom čerpadle. Kontrolované by malo byť minimálne raz ročne. V prípade potreby je potrebné ho doplniť.

  • Čistenie vzduchového výmenníka – tak ako pri klimatizačných zariadeniach platí, že bez ich pravidelného čistenia nemôžete očakávať, že bude zariadenie fungovať na 100 %. Výmenníky zabezpečujú, aby teplý vzduch mohol prúdiť do domácnosti. Často sa v nich usádzajú rôzne nečistoty v podobe prachu, chlpov, peľu, čo môže zaťažiť

    kompresor a zvýšiť spotrebu energie. Výmenníky odporúčame čistiť aspoň raz ročne.

  • Čistenie vonkajších jednotiek – vonkajšie jednotky sú pod neustálym vplyvom počasia a vonkajšieho prostredia. Periodicky preto treba odstraňovať zachytené lístie a prach, aby sa predišlo prehrievaniu zariadenia a bol zabezpečený prietok vzduchu.

  • Kontrola tlakových hodnôt – kvalifikovaný odborník by mal aspoň raz ročne skontrolovať či sú tlakové hodnoty v čerpadle v rámci stanovených hodnôt.

  • Kontrola a čistenie magnetického filtra a filtra na pevné nečistoty – najmä pri tepelných čerpadlách vzduch – voda.  

  • Kontrola prietoku vody a kontrola chodu kompresora a ventilátora -  funguje kompresor ako má? Nezavadzia ventilátoru nános nečistôt? Prietok vody, chod kompresora a ventilátora pre vás skontroluje kvalifikovaný odborník špeciálnymi prístrojmi.


Prečo je dôležitá údržba tepelného čerpadla?

Údržba tepelného čerpadla je dôležitá hneď z niekoľkých dôvodov. Pomáha vám predĺžiť životnosť vášho zariadenia, zlepšiť jeho účinnosť a zachovať jeho efektivitu, čím z dlhodobého hľadiská šetríte na nákladoch na energie. V neposlednom rade sa pri pravidelných kontrolách dá predísť poruchám, ktoré by mohli pri dlhodobej nepozornosti viesť k nákladným opravám či úplnému poškodeniu zariadenia.

Nechajte údržbu na odborníkov

Údržbu tepelného čerpadla je rovnako ako pri inštalácii najlepšie nechať na odborníkov z Mallay. Naši pracovníci vedia, čo treba skontrolovať, vyčistiť, ochotne vám poradia a pomôžu vám zachovať vaše čerpadlo funkčné. Stačí nás kontaktovať cez kontaktný formulár a dohodneme si čas, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Ideálne je však stihnúť údržbu ešte pred vykurovacím obdobím, aby vám čerpadlo slúžilo naplno počas zimných mesiacov.  

Späť na blog

Ďalšie články

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Pridané: 27.11.2023

Tepelné čerpadlo sa stáva čoraz vyhľadávanejším spôsobom na zabezpečenie vykurovania a chladenia domácností a komerčných priestorov. Princíp fungovania tepelného čerpadla ponúka okrem šetrenia životného prostredia aj mnoho výhod pre jeho užívateľov. Prečo

Čítať článok

Prečo je jeseň ideálnym obdobím na inštaláciu a údržbu klimatizácie?


Prečo je jeseň ideálnym obdobím na inštaláciu a údržbu klimatizácie?


Pridané: 19.09.2023

Keď sa povie klimatizácia, spájame si ju automaticky s horúcimi letnými dňami. Mnohých preto možno prekvapí titulok nášho nového blogu. Montovať klimatizáciu po lete? Prečo? Načo mi bude v zime? Nie je lepšie inštalovať ju pred letom?

Čítať článok

Oplatí sa investovať do tepelných čerpadiel?

Oplatí sa investovať do tepelných čerpadiel?

Pridané: 07.06.2022

Aby ste lepšie pochopili, prečo sa oplatí dlhodobo investovať do tepelného čerpadla, musíte vedieť, ako dlhodobé výhody prevážia počiatočné náklady. Tu je päť príkladov, prečo sa oplatí investovať do tepelného čerpadla čas aj financie.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár