Späť na blog

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Pridané: 26.09.2022

Moderné nízkoenergetické domy, ale aj klasické byty s kvalitnými plastovými oknami a zateplením bojujú v rôznych obdobiach roka, no najmä v zime, s nadmernou vlhkosťou. Para sa cez zateplené budovy a okná nemá ako dostať von a zdržiava sa v interiéri, kde môže spôsobiť plesne a zdravotné problémy.

Problém s nadmernou vlhkosťou rieši pravidelné vetranie. Nie, nie len cez vetračku, ale nárazovo a poriadne. Pri takomto vetraní ale nastáva problém s únikom tepla. V dnešnej dobe si viac ako kedykoľvek nemôžeme dovoliť strácať teplo z našich domovov. Riešením tejto situácie je rekuperácia.

 

Čo je to rekuperácia?

Funguje na báze spätného získavania tepla zo znečisteného vzduchu. Čerstvý vzduch zvonka prechádza cez rekuperačný výmenník, teplý odpadový vzduch zatiaľ prechádza cez vnútornú jednotku z interiéru. Takýto vzduch je znečistený, ale obsahuje teplo, studený čistý vzduch sa v rekuperácii zohreje teplom zo znečisteného vzduchu, ten je vypustený von a do príbytku prúdi už zohriaty čistý vzduch. Takýmto spôsobom získavate čerstvý vzduch bez straty tepla.

Jednoducho povedané, teplo, ktoré by ste inak vypustili cez okno von, využijete na zohriatie čerstvého vzduchu zvonka. Jednoduché a efektívne vetranie.

 

Výhody rekuperácie

  • Čistý vzduch – Zvonka prichádza do jednotky čistý vzduch, rekuperácia sa okrem zohriatia vzduchu postará aj o jeho nezávadnosť. V jednotke vzduch prechádza cez filtre a vy tak získavate kvalitné ovzdušie bez nečistôt, ktoré by sa pri bežnom vetraní oknom dostali dnu spolu s čerstvým vzduchom.
  • Riadené vetranie – Tak ako pri vetraní oknom, si sami určíte, kedy chcete vetrať cez rekuperáciu.
  • Zbaví vás vlhkosti – Vďaka výmene vzduchu bez teplotných výkyvov sa z miestností ako je kuchyňa alebo kúpeľňa, kde sa drží vlhkosť, táto vlhkosť spolu so zápachom rýchlo dostane von z obydlia a nevzniknú tak ďalšie problémy – akými sú napríklad plesne, zápach či mokré steny.
  • Filtruje vzduch od prachu a peľu filter na prah a peľ ocenia najmä alergici, ktorí majú počas jari problém s vetraním.
  • Šetrenie tepla – pri výmene vzduchu sa teplo nevypúšťa von, ale využíva sa na zahriatie čerstvého vzduchu. Vy tak šetríte na energiách a udržujete v príbytku stálu teplotu bez výkyvov.

 

Centrálna alebo lokálna rekuperácia?

Ak sa rozhodnete, že do vášho príbytku chcete zakúpiť rekuperáciu, môžete si vybrať z dvoch druhov rekuperácie – centrálnej a lokálnej. Aký je medzi nimi rozdiel?

Centrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia je zložitejšia na inštaláciu, pretože jej hlavná vetracia jednotka sa nachádza v technickej miestnosti a čerstvý vzduch prechádza cez potrubné rozvody do všetkých miestností. Tento typ odporúčame zvoliť pri stavbe nového domu alebo rozsiahlej rekonštrukcii.

Lokálna rekuperácia

Lokálna, alebo inak povedané decentrálna rekuperácia, je model bez potrubných rozvodov. Samostatná jednotka je osadená v stene a slúži pre danú miestnosť. Je preto vhodná do bytov alebo domov, kde nechcete vykonávať zložitú inštaláciu.

 

S výberom a inštaláciou jednotky vám v Mallay Slovakia radi poradíme, kontaktujte nás cez náš kontaktný formulár (prelink) a dýchajte čistý vzduch.

Späť na blog

Ďalšie články

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Pridané: 09.12.2022

Keď sa povie slovo klimatizácia, všetci si predstavíme príjemný chlad, ktorým nás obklopuje počas horúcich letných dní. Prázdniny, leto, teplo. Vedeli ste ale, že klimatizačné jednotky vedia nielen vychladiť, ale aj vykúriť vaše domácnosti?

Čítať článok

Tepelné čerpadlá Daikin. Ktoré vybrať a čo hovoria skúsenosti?

Tepelné čerpadlá Daikin. Ktoré vybrať a čo hovoria skúsenosti?

Pridané: 07.12.2023

Tepelné čerpadlá Daikin patria k najvyhľadávanejším riešeniam v našich zemepisných šírkach. Niet sa čomu čudovať. Spájajú efektívne riešenie vykurovania alebo chladenia za dostupné ceny. Navyše Daikin ponúka celú škálu služieb a riešení, vrátane prakticke

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár