Späť na blog

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Pridané: 26.09.2022

Moderné nízkoenergetické domy, ale aj klasické byty s kvalitnými plastovými oknami a zateplením bojujú v rôznych obdobiach roka, no najmä v zime, s nadmernou vlhkosťou. Para sa cez zateplené budovy a okná nemá ako dostať von a zdržiava sa v interiéri, kde môže spôsobiť plesne a zdravotné problémy.

Problém s nadmernou vlhkosťou rieši pravidelné vetranie. Nie, nie len cez vetračku, ale nárazovo a poriadne. Pri takomto vetraní ale nastáva problém s únikom tepla. V dnešnej dobe si viac ako kedykoľvek nemôžeme dovoliť strácať teplo z našich domovov. Riešením tejto situácie je rekuperácia.

 

Čo je to rekuperácia?

Funguje na báze spätného získavania tepla zo znečisteného vzduchu. Čerstvý vzduch zvonka prechádza cez rekuperačný výmenník, teplý odpadový vzduch zatiaľ prechádza cez vnútornú jednotku z interiéru. Takýto vzduch je znečistený, ale obsahuje teplo, studený čistý vzduch sa v rekuperácii zohreje teplom zo znečisteného vzduchu, ten je vypustený von a do príbytku prúdi už zohriaty čistý vzduch. Takýmto spôsobom získavate čerstvý vzduch bez straty tepla.

Jednoducho povedané, teplo, ktoré by ste inak vypustili cez okno von, využijete na zohriatie čerstvého vzduchu zvonka. Jednoduché a efektívne vetranie.

 

Výhody rekuperácie

  • Čistý vzduch – Zvonka prichádza do jednotky čistý vzduch, rekuperácia sa okrem zohriatia vzduchu postará aj o jeho nezávadnosť. V jednotke vzduch prechádza cez filtre a vy tak získavate kvalitné ovzdušie bez nečistôt, ktoré by sa pri bežnom vetraní oknom dostali dnu spolu s čerstvým vzduchom.
  • Riadené vetranie – Tak ako pri vetraní oknom, si sami určíte, kedy chcete vetrať cez rekuperáciu.
  • Zbaví vás vlhkosti – Vďaka výmene vzduchu bez teplotných výkyvov sa z miestností ako je kuchyňa alebo kúpeľňa, kde sa drží vlhkosť, táto vlhkosť spolu so zápachom rýchlo dostane von z obydlia a nevzniknú tak ďalšie problémy – akými sú napríklad plesne, zápach či mokré steny.
  • Filtruje vzduch od prachu a peľu filter na prah a peľ ocenia najmä alergici, ktorí majú počas jari problém s vetraním.
  • Šetrenie tepla – pri výmene vzduchu sa teplo nevypúšťa von, ale využíva sa na zahriatie čerstvého vzduchu. Vy tak šetríte na energiách a udržujete v príbytku stálu teplotu bez výkyvov.

 

Centrálna alebo lokálna rekuperácia?

Ak sa rozhodnete, že do vášho príbytku chcete zakúpiť rekuperáciu, môžete si vybrať z dvoch druhov rekuperácie – centrálnej a lokálnej. Aký je medzi nimi rozdiel?

Centrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia je zložitejšia na inštaláciu, pretože jej hlavná vetracia jednotka sa nachádza v technickej miestnosti a čerstvý vzduch prechádza cez potrubné rozvody do všetkých miestností. Tento typ odporúčame zvoliť pri stavbe nového domu alebo rozsiahlej rekonštrukcii.

Lokálna rekuperácia

Lokálna, alebo inak povedané decentrálna rekuperácia, je model bez potrubných rozvodov. Samostatná jednotka je osadená v stene a slúži pre danú miestnosť. Je preto vhodná do bytov alebo domov, kde nechcete vykonávať zložitú inštaláciu.

 

S výberom a inštaláciou jednotky vám v Mallay Slovakia radi poradíme, kontaktujte nás cez náš kontaktný formulár (prelink) a dýchajte čistý vzduch.

Späť na blog

Ďalšie články

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

Pridané: 06.04.2023

Blíži sa leto a s ním aj horúce dni. Tie sa v posledných rokoch nedajú zvládnuť bez klimatizácii. Ak plánujete do vašej domácnosti alebo na pracovisko zakúpiť nový model, poradíme vám, na akých 5 základných funkcií sa treba pri výbere zamerať.

Čítať článok

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Pridané: 24.08.2022

Ekologické a lacné vykurovanie, ohrev vody – to vám zabezpečí práve tepelné čerpadlo. To je v súčasnosti považované za extrémne efektívnu metódu vykurovania, čo oceníte pri nižších účtoch za energiu. Povedzme si o jeho fungovaní a výhodách.

Čítať článok

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Pridané: 02.02.2023

Či už prerábate alebo staviate váš vysnívaný dom, je pritom potrebné myslieť na to, čo vám bude zabezpečovať to pravé teplo domova. Vhodným zdrojom tepla je pre domácnosti tepelné čerpadlo. Aké druhy poznáme a ktorý je najvhodnejší pre vás?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár