Späť na blog

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Pridané: 26.09.2022

Moderné nízkoenergetické domy, ale aj klasické byty s kvalitnými plastovými oknami a zateplením bojujú v rôznych obdobiach roka, no najmä v zime, s nadmernou vlhkosťou. Para sa cez zateplené budovy a okná nemá ako dostať von a zdržiava sa v interiéri, kde môže spôsobiť plesne a zdravotné problémy.

Problém s nadmernou vlhkosťou rieši pravidelné vetranie. Nie, nie len cez vetračku, ale nárazovo a poriadne. Pri takomto vetraní ale nastáva problém s únikom tepla. V dnešnej dobe si viac ako kedykoľvek nemôžeme dovoliť strácať teplo z našich domovov. Riešením tejto situácie je rekuperácia.

 

Čo je to rekuperácia?

Funguje na báze spätného získavania tepla zo znečisteného vzduchu. Čerstvý vzduch zvonka prechádza cez rekuperačný výmenník, teplý odpadový vzduch zatiaľ prechádza cez vnútornú jednotku z interiéru. Takýto vzduch je znečistený, ale obsahuje teplo, studený čistý vzduch sa v rekuperácii zohreje teplom zo znečisteného vzduchu, ten je vypustený von a do príbytku prúdi už zohriaty čistý vzduch. Takýmto spôsobom získavate čerstvý vzduch bez straty tepla.

Jednoducho povedané, teplo, ktoré by ste inak vypustili cez okno von, využijete na zohriatie čerstvého vzduchu zvonka. Jednoduché a efektívne vetranie.

 

Výhody rekuperácie

  • Čistý vzduch – Zvonka prichádza do jednotky čistý vzduch, rekuperácia sa okrem zohriatia vzduchu postará aj o jeho nezávadnosť. V jednotke vzduch prechádza cez filtre a vy tak získavate kvalitné ovzdušie bez nečistôt, ktoré by sa pri bežnom vetraní oknom dostali dnu spolu s čerstvým vzduchom.
  • Riadené vetranie – Tak ako pri vetraní oknom, si sami určíte, kedy chcete vetrať cez rekuperáciu.
  • Zbaví vás vlhkosti – Vďaka výmene vzduchu bez teplotných výkyvov sa z miestností ako je kuchyňa alebo kúpeľňa, kde sa drží vlhkosť, táto vlhkosť spolu so zápachom rýchlo dostane von z obydlia a nevzniknú tak ďalšie problémy – akými sú napríklad plesne, zápach či mokré steny.
  • Filtruje vzduch od prachu a peľu filter na prah a peľ ocenia najmä alergici, ktorí majú počas jari problém s vetraním.
  • Šetrenie tepla – pri výmene vzduchu sa teplo nevypúšťa von, ale využíva sa na zahriatie čerstvého vzduchu. Vy tak šetríte na energiách a udržujete v príbytku stálu teplotu bez výkyvov.

 

Centrálna alebo lokálna rekuperácia?

Ak sa rozhodnete, že do vášho príbytku chcete zakúpiť rekuperáciu, môžete si vybrať z dvoch druhov rekuperácie – centrálnej a lokálnej. Aký je medzi nimi rozdiel?

Centrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia je zložitejšia na inštaláciu, pretože jej hlavná vetracia jednotka sa nachádza v technickej miestnosti a čerstvý vzduch prechádza cez potrubné rozvody do všetkých miestností. Tento typ odporúčame zvoliť pri stavbe nového domu alebo rozsiahlej rekonštrukcii.

Lokálna rekuperácia

Lokálna, alebo inak povedané decentrálna rekuperácia, je model bez potrubných rozvodov. Samostatná jednotka je osadená v stene a slúži pre danú miestnosť. Je preto vhodná do bytov alebo domov, kde nechcete vykonávať zložitú inštaláciu.

 

S výberom a inštaláciou jednotky vám v Mallay Slovakia radi poradíme, kontaktujte nás cez náš kontaktný formulár (prelink) a dýchajte čistý vzduch.

Späť na blog

Ďalšie články

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Pridané: 26.09.2022

Rekuperácia, či inak povedané systém riadeného vetrania, ponúka mnoho výhod. Každý predsa túžime po zdravom prostredí pre bývanie, čerstvom vzduchu bez nečistôt a ak nám to ušetrí aj náklady na vykurovanie, ide o jackpot. Ako rekuperácia funguje?

Čítať článok

Mýty o klimatizácii: Spôsobuje zdravotné problémy?

Mýty o klimatizácii: Spôsobuje zdravotné problémy?

Pridané: 26.09.2022

Klimatizácia bola v minulosti luxus, ktorý si mohli dovoliť len určité skupiny ľudí. Dnes je bežnou súčasťou vybavenia vo väčšine domácností. Pod slovom klimatizácia si mnoho z nás predstaví rôzny mýty a polopravdy. Pozrime sa spoločne na ne.

Čítať článok

Mobilná alebo montovaná klimatizácia. Ktorá je vhodná pre vás?

Mobilná alebo montovaná klimatizácia. Ktorá je vhodná pre vás?

Pridané: 24.08.2022

Možno vás práve leto 2022 a horúčavy, ktoré sa nedali vydržať presvedčili, že do svojej domácnosti či kancelárie potrebujete klimatizáciu. Budúci užívatelia uvažujú nad dvoma variantami – montovanou a mobilnou klimatizáciou. Ktorá je vhodná pre vás?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár