Späť na blog

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Pridané: 15.03.2023

Zima a začiatok jari je ideálnym obdobím, kedy sa venovať údržbe vašej klimatizácie, aby bola na leto pripravená schladiť rozhorúčenú domácnosť. Zanedbanie údržby totiž môže viesť nielen k poškodeniu klimatizačného zariadenia, ale aj k zdravotným problémom.

Ako často čistiť klimatizáciu?

Klimatizačné jednotky – vonkajšie aj vnútorné odporúčame čistiť minimálne raz ročne, ideálne je, ak čistenie prebieha dvakrát ročne, a to na jar – pred letnou sezónou, kedy sú klimatizácie najviac zaťažené a po sezóne na jeseň, aby nám mohli slúžiť aj v zime na dokurovanie domácnosti bez neželaných komplikácií. Najmä vtedy, ak klimatizáciu doma či v práci využívate celoročne, by ste jej údržbu nemali určite zanedbávať. V konečnom dôsledku ohrozujete nielen zariadenie, ale aj seba a svojich rodinných príslušníkov či zamestnancov.

Zdravie na prvom mieste

Nečistoty, ktoré sa hromadia v klimatizačnom zariadení nie sú nebezpečné len pre samotné zariadenie, ktoré kvôli nim nefunguje správne a z dlhodobého hľadiska to môže viesť aj k poškodeniu jednotky. Sú nebezpečné hlavne pre ľudský organizmus. Prach, peľ, piesok či iné nečistoty môžu v domácnosti spôsobiť zdravotné problémy.

Aké zdravotné komplikácie môže spôsobiť nevyčistená klimatizácia? Alergie, senné nádchy, vy aj ostatní členovia domácnosti či zamestnanci na pracovisku okrem vychladeného vzduchu vdychujete prach, peľ či dokonca pleseň. Rozmnožené baktérie ale časom vedia spôsobiť aj vážnejšie choroby dýchacích ciest. Najviac ohrozenými skupinami sú deti, dôchodcovia a ľudia s oslabenou imunitou a alergiami.

Klesá výkon, zvyšuje sa spotreba

Klimatizačné jednotky majú bežne dva lamelové výmenníky. Jeden sa nachádza vo vnútornej jednotke a nazývame ho výparník a druhý nájdete vo vonkajšej jednotke a nazývame ho kondenzátor. Oba výmenníky sú chránené filtrami. Tie zachytávajú väčšinu nečistôt, ktoré sú pri prúdení vzduchu bežné.

Zatiaľ, čo vo vnútornej jednotke ide primárne o prachové častice, vonkajšia jednotka je najmä pred letnou sezónou „lepidlom“ na peľ, chumáče z topoľov, prach. Pri nahromadených nečistotách a vlhkom počasí jednoducho vzniknú plesne. Okrem iného ale môžu nečistoty uzavrieť priechod vzduchu medzi zariadeniami. Ak klimatizačné jednotky nie sú pravidelne čistené a neprechádzajú servisom, znižuje sa ich výkon pri chladení a zariadenie čerpá na chladenie či vykurovanie oveľa viac elektrickej energie. Pri zanedbaní servisu tak ohrozujete nielen vaše zdravie, ale aj samotné zariadenie, ktoré si kupujeme, aby slúžilo niekoľko rokov a trpí v konečnom dôsledku aj vaša peňaženka kvôli zvýšenej spotrebe energie.

Radšej raz zaplatiť servis a výmenu filtrov, ako platiť celú sezónu viac na energiách, a to najmä v súčasnej energetickej kríze. Čo poviete?

Nepríjemný zápach

Cítite pri zapnutej klimatizácii nepríjemný zápach? Poznáme hneď niekoľko druhov nepríjemných zápachov, ktorých zdrojom je nevyčistená klimatizácia.

  • Zatuchnutý zápach – vzniká pri vysokej vlhkosti, pri ktorej sa môže vo vnútornej jednotke navlhčiť filter s nečistotami.
  • Dlhodobý zápach – vzniká pri dlhodobom zanedbávaní servisu a hromadení nečistôt.
  • Plastový zápach – je prítomný zväčša pri lacných modeloch a vzniká pri prehrievaní zariadenia.

Niečo zvládnete sami, ostatné nechajte na odborníkov

Vyčistenie filtra od prachu a nečistôt zvládne každý zručnejší človek aj sám. Môžete ho povysávať, odporúčame ho ale po nejakej dobe aj úplne vymeniť.

S rozsiahlejším servisom a údržbou sa spoľahnite na odborníkov, ktorí skontrolujú nielen filtre klimatizácie, ale aj samotné výmenníky a ostatné komponenty zariadenia. S údržbou a servisom vám rád pomôže náš tím Mallay Slovakia. Stačí vyplniť kontaktný formulár. Sme tu pre vás nielen pri výbere a inštalácii nových zariadení, ale aj pri pravidelnej údržbe starších modelov. Klimatizáciu si predsa nekupujeme každý rok.

Váš tím Mallay

 

Späť na blog

Ďalšie články

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Pridané: 24.08.2022

Ekologické a lacné vykurovanie, ohrev vody – to vám zabezpečí práve tepelné čerpadlo. To je v súčasnosti považované za extrémne efektívnu metódu vykurovania, čo oceníte pri nižších účtoch za energiu. Povedzme si o jeho fungovaní a výhodách.

Čítať článok

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

Pridané: 07.06.2023

Ceny energií nie sú najpriateľskejšie, teploty pomaly stúpajú a počas letných mesiacov sa bez klimatizácie dá fungovať len veľmi ťažko. Aké je riešenie? Ako vychladiť domácnosť a znížiť spotrebu energie, ktorú na chladenie využíva klimatizačná jednotka?

Čítať článok

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Pridané: 09.01.2022

Poznáte to, tropické letné dni a noci sú často na nevydržanie. Zaobísť sa preto bez klimatizácie môže byť skutočne náročný, ba priam nadľudský výkon.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár