Späť na blog

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Pridané: 15.03.2023

Zima a začiatok jari je ideálnym obdobím, kedy sa venovať údržbe vašej klimatizácie, aby bola na leto pripravená schladiť rozhorúčenú domácnosť. Zanedbanie údržby totiž môže viesť nielen k poškodeniu klimatizačného zariadenia, ale aj k zdravotným problémom.

Ako často čistiť klimatizáciu?

Klimatizačné jednotky – vonkajšie aj vnútorné odporúčame čistiť minimálne raz ročne, ideálne je, ak čistenie prebieha dvakrát ročne, a to na jar – pred letnou sezónou, kedy sú klimatizácie najviac zaťažené a po sezóne na jeseň, aby nám mohli slúžiť aj v zime na dokurovanie domácnosti bez neželaných komplikácií. Najmä vtedy, ak klimatizáciu doma či v práci využívate celoročne, by ste jej údržbu nemali určite zanedbávať. V konečnom dôsledku ohrozujete nielen zariadenie, ale aj seba a svojich rodinných príslušníkov či zamestnancov.

Zdravie na prvom mieste

Nečistoty, ktoré sa hromadia v klimatizačnom zariadení nie sú nebezpečné len pre samotné zariadenie, ktoré kvôli nim nefunguje správne a z dlhodobého hľadiska to môže viesť aj k poškodeniu jednotky. Sú nebezpečné hlavne pre ľudský organizmus. Prach, peľ, piesok či iné nečistoty môžu v domácnosti spôsobiť zdravotné problémy.

Aké zdravotné komplikácie môže spôsobiť nevyčistená klimatizácia? Alergie, senné nádchy, vy aj ostatní členovia domácnosti či zamestnanci na pracovisku okrem vychladeného vzduchu vdychujete prach, peľ či dokonca pleseň. Rozmnožené baktérie ale časom vedia spôsobiť aj vážnejšie choroby dýchacích ciest. Najviac ohrozenými skupinami sú deti, dôchodcovia a ľudia s oslabenou imunitou a alergiami.

Klesá výkon, zvyšuje sa spotreba

Klimatizačné jednotky majú bežne dva lamelové výmenníky. Jeden sa nachádza vo vnútornej jednotke a nazývame ho výparník a druhý nájdete vo vonkajšej jednotke a nazývame ho kondenzátor. Oba výmenníky sú chránené filtrami. Tie zachytávajú väčšinu nečistôt, ktoré sú pri prúdení vzduchu bežné.

Zatiaľ, čo vo vnútornej jednotke ide primárne o prachové častice, vonkajšia jednotka je najmä pred letnou sezónou „lepidlom“ na peľ, chumáče z topoľov, prach. Pri nahromadených nečistotách a vlhkom počasí jednoducho vzniknú plesne. Okrem iného ale môžu nečistoty uzavrieť priechod vzduchu medzi zariadeniami. Ak klimatizačné jednotky nie sú pravidelne čistené a neprechádzajú servisom, znižuje sa ich výkon pri chladení a zariadenie čerpá na chladenie či vykurovanie oveľa viac elektrickej energie. Pri zanedbaní servisu tak ohrozujete nielen vaše zdravie, ale aj samotné zariadenie, ktoré si kupujeme, aby slúžilo niekoľko rokov a trpí v konečnom dôsledku aj vaša peňaženka kvôli zvýšenej spotrebe energie.

Radšej raz zaplatiť servis a výmenu filtrov, ako platiť celú sezónu viac na energiách, a to najmä v súčasnej energetickej kríze. Čo poviete?

Nepríjemný zápach

Cítite pri zapnutej klimatizácii nepríjemný zápach? Poznáme hneď niekoľko druhov nepríjemných zápachov, ktorých zdrojom je nevyčistená klimatizácia.

  • Zatuchnutý zápach – vzniká pri vysokej vlhkosti, pri ktorej sa môže vo vnútornej jednotke navlhčiť filter s nečistotami.
  • Dlhodobý zápach – vzniká pri dlhodobom zanedbávaní servisu a hromadení nečistôt.
  • Plastový zápach – je prítomný zväčša pri lacných modeloch a vzniká pri prehrievaní zariadenia.

Niečo zvládnete sami, ostatné nechajte na odborníkov

Vyčistenie filtra od prachu a nečistôt zvládne každý zručnejší človek aj sám. Môžete ho povysávať, odporúčame ho ale po nejakej dobe aj úplne vymeniť.

S rozsiahlejším servisom a údržbou sa spoľahnite na odborníkov, ktorí skontrolujú nielen filtre klimatizácie, ale aj samotné výmenníky a ostatné komponenty zariadenia. S údržbou a servisom vám rád pomôže náš tím Mallay Slovakia. Stačí vyplniť kontaktný formulár. Sme tu pre vás nielen pri výbere a inštalácii nových zariadení, ale aj pri pravidelnej údržbe starších modelov. Klimatizáciu si predsa nekupujeme každý rok.

Váš tím Mallay

 

Späť na blog

Ďalšie články

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Pridané: 03.04.2023

Uvažujete nad riadeným vetraním u vás doma či na pracovisku? Je jedno či staviate, alebo chystáte rekonštrukciu, rekuperácia vám zvýši komfort bývania a kvalitu ovzdušia v interiéri.

Čítať článok

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Pridané: 02.02.2023

Či už prerábate alebo staviate váš vysnívaný dom, je pritom potrebné myslieť na to, čo vám bude zabezpečovať to pravé teplo domova. Vhodným zdrojom tepla je pre domácnosti tepelné čerpadlo. Aké druhy poznáme a ktorý je najvhodnejší pre vás?

Čítať článok

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

Pridané: 06.04.2023

Blíži sa leto a s ním aj horúce dni. Tie sa v posledných rokoch nedajú zvládnuť bez klimatizácii. Ak plánujete do vašej domácnosti alebo na pracovisko zakúpiť nový model, poradíme vám, na akých 5 základných funkcií sa treba pri výbere zamerať.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár