Späť na blog

Prečo by ste mali dbať na čistenie klimatizácie ?

Prečo by ste mali dbať na čistenie klimatizácie ?

Pridané: 22.01.2022

 

Vyšší výkon - Zdravý vzduch - Lacnejšia údržba - Nižšie náklady

Nečistoty nahromadené na výmenníkoch klimatizačných jednotiek znižujú ich výkonnosť, čo má za následok nízku efektivitu systému, vyššie prevádzkové náklady a kratšiu životnosť komponentov. Prach a špina sú úrodnou pôdou pre mikróby, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, alergické reakcie a choroby prenášané vzduchom... a vzduchom sa prenášajú po celom dome/byte.

 

 

Klasický klimatizačný systém má dva hliníkové lamelové výmenníky - výmenník vo vnútornej jednotke (výparník) a vonkajší tepelný výmenník (kondenzátor). Nepretržité prúdenie vzduchu v systéme so sebou prirodzene prináša množstvo prachu a nečistôt.

Ako vzduch prechádza výparníkom, nečistoty zo vzduchu sa prichytia na povrch výparníku. Jednotky sú vybavené filtrami, ktoré znižujú množstvo nečistôt zo vzduchu a predchádzajú ich následnej cirkulácii. Tieto filtre sú však málokedy 100% účinné - obzvlášť v zachytení veľmi malých častíc ako sú prachové častice a mikróby.

Vo vnútornej jednotke môže dochádzať ku vzniku vlhkého a teplého prostredia, napr. pri odmrazovaní alebo v režime vykurovania, ktoré vytvára ideálne podmienky pre tvorbu a šírenie plesní a mikróbov, pokiaľ nebude klimatizácia vyčistená a vydezinfikovaná.

Vonkajšie kondenzačné jednotky sú iba vo výnimočných prípadoch vybavené filtrami, tým pádom majú omnoho väčšiu tendenciu k zachytávaniu nečistôt na rozdiel od vnútorných jednotiek. Akýkoľvek nános nečistôt na povrch výmenníku pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá výrazne znižuje prenos tepla do okolia. Následkom toho systém nebeží 100%ne, dosiahnutie požadovanej teploty trvá dlhšie, má vyššiu spotrebu energie - zvyšujú sa náklady na energiu, skracuje sa životnosť jednotlivých komponentov.

 

Podobne je tomu aj pri vnútornej jednotke, kde vrstva nečistôt na výparníku znižuje schopnosť chladiva odobrať teplo z miestnosti. Čo v konečnom dôsledku môže znamenať že počas chladenia môže dochádzať k tvorbe námrazy, následne pri vypnutí zasa k topeniu námrazy, zašpineniu stien a okolitého nábytku. Pri opätovnom zapnutí jednotky môže navyše namrznutý výparník spôsobiť vážne poškodenie kompresora.

 

 

Klasické ukazovatele znečistených a neudržiavaných klimatizačných zariadení:

  • Slabé prúdenie vzduchu
  • Zápach
  • Pokles výkonu
  • Výskyt nečistôt
  • Rastúce náklady na energiu
  • Náchylnosť k tvorbe námrazy
  • Presakovanie vody
  • Zopnutie HP & LP ochrany

Pre zamedzenie týchto problémov je dôležité čistiť klimatizačné jednotky správnymi a špeciálnymi prostriedkami, ako súčasť rutinnej servisnej údržby.

 

 

Zdroj: advancedengineering.co.uk

Späť na blog

Ďalšie články

Prednosti a nevýhody používania klimatizácie v domácnosti

Prednosti a nevýhody používania klimatizácie v domácnosti

Pridané: 01.06.2023

Leto sa blíži, meteorológovia hlásia, že bude teplejšie ako to posledné. Ako ho zvládnuť? Uvažujete nad klimatizáciou ale nie ste si istý, či výhody prevyšujú jej nevýhody? Pozrime sa spoločne na ne.

Čítať článok

Prečo sa oplatí investovať do tepeľných čerpadiel ?

Prečo sa oplatí investovať do tepeľných čerpadiel ?

Pridané: 21.01.2022

Ako zistiť, či sa investícia do tepelného čerpadla naozaj oplatí? Stačí si porovnať dlhodobé výhody s počiatočnými nákladmi. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, ponúkame päť argumentov, prečo sa do tepelného čerpadla oplatí investovať.

Čítať článok

Mobilná alebo montovaná klimatizácia. Ktorá je vhodná pre vás?

Mobilná alebo montovaná klimatizácia. Ktorá je vhodná pre vás?

Pridané: 24.08.2022

Možno vás práve leto 2022 a horúčavy, ktoré sa nedali vydržať presvedčili, že do svojej domácnosti či kancelárie potrebujete klimatizáciu. Budúci užívatelia uvažujú nad dvoma variantami – montovanou a mobilnou klimatizáciou. Ktorá je vhodná pre vás?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár