Späť na blog

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Pridané: 09.12.2022

Oplatí! Klimatizácie už dávno nie sú zariadenia, ktoré zapíname iba, keď vonku vystúpi teplota na level, ktorý nedokážeme fyzicky zvládnuť. Moderné jednotky sú dnes vybavené technológiou reverzného cyklu, vďaka ktorému vám okrem chladenia, vykúria domácnosť rýchlo a pomerne šetrne v porovnaní s bežnými vykurovacími systémami.

 

Ako to funguje?

Klimatizácie s reverzným cyklom ponúkajú dva systémy v jednom. Dokážu vychladiť, ale aj vykúriť. Fungujú na báze tepelného čerpadla vzduch/vzduch. Teplo nevyrába jednotka priamo, ale čerpá ho z vonkajšieho vzduchu.  Chladivo sa v tomto prípade pohybuje opačným smerom medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou.  Pri chladení vnútorná jednotka len ochladzuje vzduch v miestnosti, pri kúrení naopak vnútorná jednotka vzduch zohrieva.

Sú modely, s ktorými viete vykurovať len do určitej teploty nad 0 stupňov Celzia, ale v súčasnosti už nájdete aj modely s vykurovaním do – 25 stupňov Celzia. My ale odporúčame pre efektívne vykurovanie klimatizáciou vykurovať, kým teplota neklesne pod bod mrazu, zariadenia síce informujú o tom, že vykúria aj pri mraze, ale veľa energie spotrebujú na samotné odmŕzanie klimatizačnej jednotky.

 

Výhodná voľba pre prechodné obdobia

Počas jesene i jari máme cez deň relatívne príjemné teploty, no rána a noci sú chladné. Hlavne na jeseň uvažujeme, kedy začať s vykurovacou sezónou. Bežné vykurovacie systémy potrebujú svoj čas na rozbehnutie a niekedy im to trvá dlhšie ako by sme v danej situácii potrebovali. Práve v týchto chvíľach je klimatizácia záchrannou vestou v mori, našom prípade záchranným teplom v domove.

Na rozdiel od iných vykurovacích systémov s ňou zakúrite okamžite a teplo sálajúce zo zariadenia pocítite oveľa skôr. V domácnosti si vďaka nej viete udržovať príjemnú teplotu okolo 20- 21 stupňov Celzia v závislosti od miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Dokúrite si, keď to je potrebné.

Použitie klimatizácie s reverzným cyklom na vykurovanie je jednoduchšou, výhodnejšou a bezpečnejšou alternatívou kúrenia, ako sú napríklad prenosné elektrické ohrievače.  Nevytvárajú záťaž na elektrické obvody a kvôli výberu energetickej triedy klimatizačnej jednotky viete na kúrení aj ušetriť. Je vhodná aj ako doplnkový zdroj kúrenia.

 

Výhody vykurovania klimatizáciou:

  • Okamžitý nástup tepla – teplo cítite okamžite, je preto vhodná aj na chaty, ktoré navštevujete sporadicky a je potrebné ich rýchlo vykúriť.
  • Multifunkčnosť zariadenia – získate zariadenie na chladenie, vykurovanie a čistenie vzduchu.
  • Jednoduchá obsluha – obsluhujete ich cez mobilnú aplikáciu z pohodlia gauča
  • Filtre na čistenie vzduchu – súčasné modely obsahujú filtre na čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu a iných alergénov

 

Oplatí sa kúrenie s klimatizáciou po ekonomickej stránke?

Ide o individuálny parameter. Na efektivitu a úsporu financií vplýva niekoľko faktorov, napríklad cena energií., veľkosť domácnosti, stav okien, zateplenie budovy, energetická trieda zariadenia, a to aká je vaša ideálna izbová teplota.

Z hľadiska našich dlhoročných skúseností môžeme skonštatovať, že vykurovanie klimatizáciou s reverzným cyklom patrí medzi úspornejšie riešenia. V porovnaní s bežným plynovým kotlom a v prípade elektrických ohrievačov a radiátorov hovoríme o úspore energií do výšky približne 50 % v závislosti od ceny energií.

Tak ako si vyžaduje klimatizácia čistenie po letnej sezóne, si v prípade celoročného využívania zariadenia pripravte financie na jeho údržbu. Klimatizačné jednotky je potrebné čistiť niekoľkokrát do roka, aby jej filtre a funkcie fungovali na 100 % a vy ste mohli využívať zariadenie plnohodnotne a efektívne.

Radi vám poradíme pri výbere zariadenia, s jeho inštaláciou aj následnou údržbou.

Späť na blog

Ďalšie články

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Pridané: 19.07.2023

Je neoddeliteľnou súčasťou domácností i pracovísk, letné horúce dni si už bez nej nevieme predstaviť. Mnohí sa však klimatizácii ešte stále vyhýbajú a dôvodom sú diskusie o jej škodlivosti, mýty, ktoré ju už roky sprevádzajú. Poďme sa na ne pozrieť!

Čítať článok

Oplatí sa investovať do tepelných čerpadiel?

Oplatí sa investovať do tepelných čerpadiel?

Pridané: 07.06.2022

Aby ste lepšie pochopili, prečo sa oplatí dlhodobo investovať do tepelného čerpadla, musíte vedieť, ako dlhodobé výhody prevážia počiatočné náklady. Tu je päť príkladov, prečo sa oplatí investovať do tepelného čerpadla čas aj financie.

Čítať článok

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

Pridané: 07.06.2023

Ceny energií nie sú najpriateľskejšie, teploty pomaly stúpajú a počas letných mesiacov sa bez klimatizácie dá fungovať len veľmi ťažko. Aké je riešenie? Ako vychladiť domácnosť a znížiť spotrebu energie, ktorú na chladenie využíva klimatizačná jednotka?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár