Späť na blog

Mýty o klimatizácii: Spôsobuje zdravotné problémy?

Mýty o klimatizácii: Spôsobuje zdravotné problémy?

Pridané: 26.09.2022

Klimatizácia bola v minulosti luxus, ktorý si mohli dovoliť len určité skupiny ľudí. Dnes je bežnou súčasťou vybavenia vo väčšine domácností a vonkajšie jednotky vidíme skoro v každom byte, dome i na pracoviskách. K rozmachu prišlo najmä kvôli neustále sa zvyšujúcej letnej teplote. Napriek tomu, že ju využíva väčšina populácie, pod slovom klimatizácia si mnoho z nás predstaví rôzny mýty a polopravdy. Pozrime sa spoločne na ne.

 

  1. KLIMATIZÁCIA SPÔSOBUJE PRECHLADNUTIE

Tento mýtus bol v minulosti pravdou, ale iba v prípade, ak ste mali klimatizáciu umiestnenú na zlom mieste, napríklad nad gaučom, kde vám fúkalo na krk a chrbticu. Vtedy ste mohli mať zo studeného vzduchu zdravotné problémy. Rovnako v prípade, ak ste mali zle nastavenú teplotu na pracovisku.

Dnešné moderné jednotky sú vybavené senzorom pohybu. Sledujú, kde sa práve nachádzate a vyhýbajú sa vám. Nemôže sa tak stať, že by na vás niekoľko hodín vkuse fúkal studený vzduch.

Rovnako je potrebné dbať na rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, ktorý by nemal byť väčší ako je 5 stupňov Celzia, inak si zdravotné problémy spôsobujete vy sami, nie klimatizácia, teplotu predsa nastavujete vy.

 

  1. KLIMATIZÁCIA SA VYUŽÍVA IBA V LETE

Mnohí pri kúpe zvažujú, či investovať do montovanej klimatizácie financie, ak ju budú využívať iba počas letnej sezóny. Klimatizačnú jednotku ale viete používať nielen počas leta na vychladenie vašich interiérov, ale aj v prechodnom období, kedy sú chladnejšie noci na vykurovanie a udržovanie príjemnej vnútornej teploty.

TIP OD NÁS: Ideálna vnútorná izbová teplota by mala byť na úrovni okolo 20 stupňov Celzia. V obývačke 21 stupňov, no v spálni je lepšie nastaviť teplotu pod 20, a to 19 alebo 18 stupňov pre lepší spánok.

Okrem chladenia a vykurovania sa klimatizácia môže postarať aj o zníženie vlhkosti vo vašej domácnosti.

 

  1. KLIMATIZÁCIA JE ZDROJOM VÍRUSOV A BAKTÉRIÍ

Tento mýtus sa stáva platným v okamihu, keď ako majiteľ klimatizácie zanedbávate pravidelnú údržbu vonkajšej a vnútornej jednotky. Tie je potrebné pravidelne čistiť pred a po hlavnej sezóne chladenia. Zanedbaním údržby môže vaša klimatizačná jednotka aj nepríjemne zapáchať, či byť nadmerne hlučná.  

V prípade, že je klimatizácia pravidelne čistená, nie je zdrojom žiadnych vírusov, baktérií a iných nečistôt z vonka.  Súčasťou nový modelov sú aj filtre, ktoré vzduch čistia a zabraňujú šíreniu nepriateľských vírusov na pracovisku či doma.

 

  1. KEĎ ODÍDEM Z DOMU, MUSÍM VYPNÚŤ KLIMATIZÁCIU

A prečo by ste to robili? Ak klimatizáciu úplne vypnete, keď odchádzate z domu na nákup, do práce či na návštevu, po príchode z domov musíte nanovo vychladiť celú plochu bytu. Ak len znížite teplotu na termostate, neminiete toľko elektrickej energie, ako v prípade, že musíte odznova vychladiť celý vyhriaty priestor, zároveň udržiavate v byte príjemnú teplotu.

 

  1. KLIMATIZÁCIA OCHLADZUJE A ČÍSTÍ VZDUCH ZVONKA

Je síce pravdou, že vychladený vzduch, ktorý vychádza z vnútornej jednotky vo vašom domove či kancelárii je čistejší vďaka filtrom vo vnútri zariadenia, nejde však o vzduch z vonka. Klimatizácia totiž odoberá vzduch, ktorý sa nachádza vo vašom interiéri, ten prejde cez filtre a následne sa vychladí a je vypustený späť do priestoru. Určite teda neodporúčame úplne vynechať vetranie. Čerstvý vzduch je dôležitý pre naše zdravie i stav domácnosti.

Ak túžite po čerstvom vzduchu bez nutnosti pravidelne vetrať, prečítajte si článok o rekuperácii, ktorý odoberá vzduch z exteriéru, čistí ho a následne vpúšťa do miestností. Okrem vetrania vám aj šetrí energie.

 

  1. KLIMATIZÁCIA JE ŠKAREDÁ NA POHĽAD

Mýtov je naozaj veľa, jedným z nich aj to, že klimatizácia narušuje vzhľad interiéru, čo už dávno nie je pravda. Dnešní výrobcovia dbajú nielen na kvalitu a technológie, ale aj na samotný dizajn. Vy tak na trhu nenájdete iba klasické biele klimatizácie, ale aj jednotky v sivej či čiernej farbe. Menia sa aj tvary, zaoblenie, aby čo najviac zapadli do interiérov moderných domácností.

Ktorý z mýtov vám ešte bráni v kúpe vlastnej klimatizácie? Kontaktujte nás a my vás presvedčíme o opaku.

Späť na blog

Ďalšie články

Máte doma vlhko? Aké zdravotné riziká vám hrozia?

Máte doma vlhko? Aké zdravotné riziká vám hrozia?

Pridané: 21.10.2022

Trápi vás doma nadmerná vlhkosť? V zimnom období, kedy je vonku chladno a vlhko, je to bežná vec. Viete, aká je ideálna vlhkosť, ktorú by ste doma mali mať? A aké zdravotné riziká vám hrozia, ak nadmernú vlhkosť nebudete riešiť? Pozrime sa spoločne na to.

Čítať článok

Bojujte proti vírusom na pracovisku s novými technológiami

Bojujte proti vírusom na pracovisku s novými technológiami

Pridané: 21.10.2022

Zimné obdobie je spájané s vírusmi a chrípkovým obdobím. Pijeme bylinné čaje, dopujeme sa vitamínmi, a robíme všetko preto, aby sme sa chorobe vyhli. Ako prevencia môže slúžiť aj klimatizácia, pýtate sa ako?

Čítať článok

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Tepelné čerpadlá vydržia roky, ak nezanedbáte ich pravidelnú údržbu. Prečo je potrebná?

Pridané: 08.08.2023

Na to, aby čerpadlo fungovalo naozaj energeticky úsporne a mohlo sa pochváliť dlhou životnosťou je dôležitá pravidelná údržba. Povedzme si spoločne, ako sa starať o tepelné čerpadlo?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár