Späť na blog

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Pridané: 03.04.2023

Uvažujete nad riadeným vetraním u vás doma či na pracovisku? Je jedno či staviate, alebo chystáte rekonštrukciu, rekuperácia vám zvýši komfort bývania a kvalitu ovzdušia v interiéri. Dôležité je si správne vybrať vhodný model pre vás – lokálna alebo radšej centrálna rekuperácia. Povedzme si, aké sú medzi nimi rozdiely.

 

Čo je to rekuperácia?

Zopakujme si na úvod, čo je to rekuperácia a ako funguje. Nejde na trhu o novinku, rekuperačné zariadenia sú tu už viac ako dve storočia. Súčasné technológie a tlak na výstavbu domov s nízkou spotrebou energie ich ale vytiahol v posledných rokoch na výslnie.

Rekuperácia funguje na princípe neustálej výmeny vzduchu v domácnosti. Technológia sa postará o to, aby ste doma mali vždy čerstvý vzduch a to bez energetických strát. Bonusom sú filtre, ktoré vzduch očistia od prachu a iných alergénov, ktoré sa do vašej domácnosti dostanú pri bežnom vetraní oknom. Cez zimu vám cez okno neuniká teplo a v lete si naopak nepúšťate do miestnosti teplý vzduch. Šetríte tak na vykurovaní i chladení domácnosti celoročne a plusom je aj zbavenie sa nadmernej vlhkosti.

Čerstvý vzduch zvonka prechádza cez rekuperačný výmenník, teplý odpadový vzduch zatiaľ prechádza cez vnútornú jednotku z interiéru. Takýto vzduch je znečistený, ale obsahuje teplo, studený čistý vzduch sa v rekuperácii zohreje teplom zo znečisteného vzduchu, ten je vypustený von a do príbytku prúdi už zohriaty čistý vzduch. Na rovnakom princípe funguje aj počas leta, dnu ale vypustí studený vzduch bez nečistôt.

Výhody rekuperácie:

  • Šetrenie energie počas celého roka
  • Čerstvý vzduch bez alergénov
  • Zbavenie sa nadmernej vlhkosti
  • Vhodné do miestností, kde neviete zabezpečiť pravidelné vetranie oknom
  • Možnosť inštalácie pri výstavbe i rekonštrukcii

 

Centrálna rekuperácia

Pri centrálnej rekuperácii sa rekuperačná jednotka nachádza iba na jednom mieste v domácnosti. Môže to byť technická miestnosť, kúpeľňa, chodba. Z tejto jednotky majstri vedú rozvody po celej domácnosti alebo pracovisku, aby vytvorili prísun čerstvého vzduchu do všetkých miestností. Vy tak získate jedným zariadením čerstvý vzduch do všetkých miestností.

Do inštalácie sa odporúčame pustiť pri samotnej výstavbe, dá sa však riešiť aj spätne. Poskytuje vyšší výkon a je účinnejšia pri výmene vzduchu ako lokálne jednotky. Obstarávacia cena je najmä kvôli výkonu a nutnosti inštalácie ventilačných potrubí vyššia, financie sa vám ale pri pravidelnom užívaní vrátia vďaka ušetrenej energii.

 

Lokálna rekuperácia

Jej najväčšou výhodou je ľahká inštalácia/montáž. Lokálna rekuperačná jednotka sa totiž montuje priamo na stenu v miestnosti, kde má slúžiť, podobne ako klimatizačná jednotka. Naopak nevýhodou je, že ňou dokážete riadene vetrať iba danú miestnosť, kde sa jednotka nachádza alebo menší apartmán. Ak chcete vetrať celú domácnosť či pracovisko, budete musieť zakúpiť viacero jednotiek do každej miestnosti zvlášť.

Odporúčame ju preto najmä do menších bytov alebo do kancelárií, kde poskytnú užívateľom komfort v podobe čerstvého vzduchu bez škodlivých alergénov. Vhodné sú aj pre miestnosti v dome/byte, kde sú okná otočené smerom k rušnej ulici. Spotrebiteľov poteší kvôli nenáročnej montáži nízkou cenou.

 

Obe verzie rekuperačných jednotiek vyžadujú pravidelnú údržbu. V prípade údržby, výberu a inštalácie zariadenia sa môžete spoľahnúť na Mallay Slovakia. Stačí nás kontaktovať cez kontaktný formulár.

Späť na blog

Ďalšie články

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Ako funguje a pre koho je vhodné?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Ako funguje a pre koho je vhodné?

Pridané: 22.12.2023

Tepelné čerpadlá vzduch – voda sú jedným z najčastejšie vyhľadávaných riešení v našich končinách. Tento typ tepelného čerpadla je vhodný do novostavieb aj do rekonštrukcií, kde sa tepelné čerpadlo napája na existujúci systém vykurovania s radiátormi. Preč

Čítať článok

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Pridané: 24.08.2022

Ekologické a lacné vykurovanie, ohrev vody – to vám zabezpečí práve tepelné čerpadlo. To je v súčasnosti považované za extrémne efektívnu metódu vykurovania, čo oceníte pri nižších účtoch za energiu. Povedzme si o jeho fungovaní a výhodách.

Čítať článok

Tepelné čerpadlo do rodinného domu. Novostavba versus starý dom

Tepelné čerpadlo do rodinného domu. Novostavba versus starý dom

Pridané: 03.04.2024

Tepelné čerpadlo ponúka efektívny spôsob, ako zabezpečiť vykurovanie rodinného domu. S momentálnou podporou štátnych dotácií sa navyše znižuje jeho obstarávacia cena dokonca o niekoľko tisíc eur. Ak práve budujete svoje nové bývanie v rodinnom dome, alebo

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár