Späť na blog

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Pridané: 19.07.2023

Je neoddeliteľnou súčasťou domácností i pracovísk, letné horúce dni si už bez nej nevieme ani predstaviť. Mnohí sa však klimatizácii ešte stále usilovne vyhýbajú a dôvodom sú diskusie o jej škodlivosti, mýty, ktoré ju už roky sprevádzajú. Vybrali sme pre vás výber 5 najznámejších mýtov a rozhodli sa poskytnúť pravdivé informácie a skutočné fakty.

Pri klimatizácii vždy ochoriem

Mýtus založený na predpoklade, že prechádzate z rozhorúčeného exteriéru do naopak prehnane vychladeného interiéru. Takéto prechody môžu človeku spôsobiť prechladnutie. Rovnako aj celodenne zle nastavená teplota alebo znečistená zanesená klimatizácia.

Prechladnutie je spôsobené vírusmi, nie klimatizáciou. Prechladnutie môže spôsobiť celodenne zle nastavená teplota. Rozdiel medzi teplotou vonku a vo vnútri by mal byť najviac 6 stupňov Celzia, inak si škodíte vy sami, neškodí vám klimatizácia, teplotu si nenastavuje sama. Ak ale siahnete po moderných modeloch, ktoré majú vyspelé termostaty, umožní vám to udržiavať primeranú konštantnú teplotu, čím sa minimalizuje riziko prudkých teplotných šokov. Nové modely obsahujú aj snímače pohybu, klimatizácia tak nefúka studený vzduch smerom k vám, ale sleduje pohyb doma i v kancelárii.

Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu, zanesené filtre v klimatizácii dokážu taktiež spôsobovať rôzne dýchacie problémy a choroby. Čistá klimatizácia pracuje efektívnejšie, má nižšiu spotrebu a je pre vás bezpečná.

Klimatizácia vysušuje vzduch

Mnohí veria, že klimatizácie vysušujú vzduch, čo môže viesť k suchým očiam a pokožke. Súčasné modely dokazujú presný opak, sú vybavené vyspelými vlhkomerami a funkciou regulácie vlhkosti, ktorá udržuje optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti. Niektoré modely vzduch dokonca zvlhčujú a čistia od nečistôt, alergénov a baktérií, sú tak vhodné pre astmatikov a alergikov.

Klimatizácia je plná škodlivých baktérií a plesní

V minulosti na trhu existovali modely, ktoré bolo potrebné neustále čistiť, vymieňať im filtre, aby sa v nich nekumulovali plesne a baktérie. Moderné klimatizácie už dnes majú vyvinuté filtračné systémy i samočistiacie funkcie, ktoré znižujú riziko akumulácie škodlivých mikroorganizmov. Zároveň obsahujú filtre, ktoré čistia aj vzduch v miestnosti. Pravidelná údržba je síce stále dôležitá a nevyhnutná, no postačí však vždy pred hlavnou sezónou a po nej.

Klimatizácia je hlučná

Aj tento mýtus priniesli staré modely, ktoré sa vyznačovali nadmernou hlučnosťou. Ak ste zapli klimatizáciu, vedeli to hneď aj vaši susedia, nedalo sa pri nich v pokoji spať. V súčasnosti je to už naozaj iba mýtus, moderné klimatizácie sú navrhnuté tak, aby boli čo najtichšie. Mnohé z nich majú aj špeciálne spánkové režimy, ktoré znižujú hlučnosť na minimum a vy si tak môžete udržiavať príjemnú teplotu aj v noci a spať pri tom bez toho, aby vás niečo vyrušovalo. Sú tak vhodné aj pre deti do detských izieb.

Klimatizácia žerie veľa energie a je škodlivá pre životné prostredie 

Tak ako každé zariadenie aj klimatizácia na svoje fungovanie spotrebuje istú časť energie, to aká veľká táto časť bude, závisí od modelu klimatizácie. Pri výbere treba voliť modely s energetickou triedou A a invertorovým motorom, ktoré vám ušetria viac ako 40 % energie. Dôležitý je aj výber miesta, kde klimatizáciu umiestnite.

Čo sa týka vplyvu na životné prostredie, šetrením energie, ale aj špeciálnymi ekologickými chladivami bojujú nové modely so škodlivými faktormi. Viac o vplyve klimatizácií na životné prostredie sa dočítate v našom blogu: Ekologické aspekty klimatizácie: Ako šetria životné prostredie?

Záver

Zatiaľ čo v minulosti mnohé klimatizácie mohli predstavovať riziko pre zdravie človeka a negatívne vplývali na životné prostredie, moderné klimatizácie sú navrhnuté tak, aby boli bezpečné a efektívne. Na bezpečné fungovanie majú vplyv nielen moderné funkcie a technológie, ale aj ľudský faktor. Správny výber jednotky, jej umiestnenie, dobre nastavená teplota a pravidelná údržba sú kľúčom k efektivite a bezpečnosti pri používaní klimatizačných jednotiek. S výberom, správnou inštaláciou a údržbou vám poradíme v Mallay Slovakia.

 

Späť na blog

Ďalšie články

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Pridané: 02.02.2023

V práci trávime v priemere 8 hodín denne. V mnohých prípadoch sa pri zdravom pracovnom prostredí hovorí o ergonomickom sedení či kolektívnych aktivitách, ale zabúda sa na kvalitu ovzdušia. Poradíme vám, ako udržiavať na pracovisku čisté a zdravé ovzdušie.

Čítať článok

Zdravé chladenie v podobe chladiacich stropov: Aké sú jeho výhody?

Zdravé chladenie v podobe chladiacich stropov: Aké sú jeho výhody?

Pridané: 16.03.2023

Chladiace stropy, alebo inak známe stropné chladenie, si mnohí vyberajú ako estetický a zdravý spôsob chladenia domácností i pracovísk. V porovnaní s klimatizačnými jednotkami ponúkajú mnoho výhod a minimum negatív. Pozrime sa spoločne na ne.

Čítať článok

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?

Pridané: 19.07.2023

Je neoddeliteľnou súčasťou domácností i pracovísk, letné horúce dni si už bez nej nevieme predstaviť. Mnohí sa však klimatizácii ešte stále vyhýbajú a dôvodom sú diskusie o jej škodlivosti, mýty, ktoré ju už roky sprevádzajú. Poďme sa na ne pozrieť!

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár