Späť na blog

Energetická kríza zasiahla aj Slovensko, riešením sú obnoviteľné zdroje energie

Energetická kríza zasiahla aj Slovensko, riešením sú obnoviteľné zdroje energie

Pridané: 09.12.2022

Ako zvládnuť energetickú krízu a ušetriť na kúrení?  Riešením je tepelné čerpadlo.

Energetická kríza ukázala Slovákom, aká dôležitá a výhodná je obnoviteľná energia. Tepelné čerpadlá na výrobu tepla využívajú obnoviteľné zdroje – vodu, vzduch, pôdu. V posledných rokoch firmy zaznamenali nárast záujmu o tepelné čerpadlá, tento a minulý rok boli pre výrobcov zatiaľ najlepším vôbec.

V minulom roku predaj tepelných čerpadiel v Európe vzrástol až o 34 percent, čo je historické maximum, píše denník Trend. Ďalej informujú, že medzi trhy s najsilnejším nárastom záujmu o tepelné čerpadlá patrí okrem Poľska, Írska či Talianska aj naše malé Slovensko.

 

Projekt Zelená domácnostiam

Projekt Zelená domácnostiam podporuje investíciu do tepelných čerpadiel sumou 3 400 eur. Štátnou dotáciou chcela Európska únia podporiť občanov, aby nahradili svoj zdroj tepla ekologickejším riešením. Po konflikte za hranicami nášho štátu ale prišiel okrem ekologického hľadiska aj strach, či bude dostatok plynu, vzrástli aj ceny energií, a tak začali Slováci uvažovať nad obnoviteľnými zdrojmi tepla.

Záujem je tak vysoký, že sa na zariadenia a ich následnú inštaláciu čaká niekoľko mesiacov. Odporúčame preto dopredu sa informovať a o dotáciu na čerpadlo žiadať v čase, aby sme vám zariadenie stihli dodať a nainštalovať, inak prídete o dotáciu zo štátu. „Žiadosť o dotáciu má platnosť tri mesiace, počas ktorých musí byť ukončená inštalácia. Žiadateľ dostane kód, ktorý poskytne montážnej firme, tá do systému nahrá potvrdenie o úspešnom dokončení prác. Ak by náhodou nestihli termín a kód prepadne, môže žiadateľ požiadať o nový,“ píše denník Pravda o dotáciách.

 

Za málo peňazí veľa ekologickej energie

Tepelné čerpadlo využíva teplo z okolitého prostredia – vzduchu, vody, zeme, na výrobu tepla pre vykurovanie domácnosti a ohrev teplej vody. Elektrickú energiu vyžaduje iba kompresor, všetko ostatné funguje na báze obnoviteľnej energie, čím šetríte planétu, ale aj vaše účty za energie.

Sú až o 80 % efektívnejšie v porovnaní s inými vykurovacími systémami. Pri výrobe tepla nevznikajú žiadne splodiny. Potešia vás nízke prevádzkové náklady a jednoduché ovládanie cez aplikáciu. O vysoké obstarávacie náklady sa postará štátna dotácia, zvyšok sa vám vráti pri užívaní zariadenia. Čerpadlo viete využívať aj na chladenie domácnosti počas leta.

 

Existuje niekoľko druhov tepelných čerpadiel, u nás je najrozšírenejší druh využívajúci kombináciu vzduch/voda. O fungovaní rôznych modelov sa dočítate v našom blogu Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

 

Inštalácia možná v novostavbe i v staršom dome

Máte starý dom a uvažujete či je pre vás vhodné tepelné čerpadlo? Zariadenia vieme nainštalovať v novostavbe, ale aj v starších rodinných domoch, kde nahradia neefektívne staré kotle. Čerpadlo napojíme na už existujúci systém v dome.

V prípade akýchkoľvek otázok o tepelných čerpadlách nás neváhajte kontaktovať. Šetrite energiu a planétu naraz.

 

Späť na blog

Ďalšie články

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Pridané: 03.04.2023

Uvažujete nad riadeným vetraním u vás doma či na pracovisku? Je jedno či staviate, alebo chystáte rekonštrukciu, rekuperácia vám zvýši komfort bývania a kvalitu ovzdušia v interiéri.

Čítať článok

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

5 funkcií, ktoré by mala mať vaša klimatizácia

Pridané: 06.04.2023

Blíži sa leto a s ním aj horúce dni. Tie sa v posledných rokoch nedajú zvládnuť bez klimatizácii. Ak plánujete do vašej domácnosti alebo na pracovisko zakúpiť nový model, poradíme vám, na akých 5 základných funkcií sa treba pri výbere zamerať.

Čítať článok

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár