Späť na blog

Ekologické aspekty klimatizácie: Ako šetrí životné prostredie?

Ekologické aspekty klimatizácie: Ako šetrí životné prostredie?

Pridané: 12.07.2023

Pri kúpe spotrebičov a technológií do domácnosti sa zameriavame na ich dizajn, funkcie, efektívnosť, ale zaujíma nás aj energetická účinnosť a ich vplyv na životné prostredie. Práve životné prostredie v minulosti najviac trpelo vďaka negatívnym vplyvom zariadení, dnes je to už minulosťou a vy si viete vybrať modernú klimatizáciu, ktorá poteší vás i našu planétu.

Vidíme to aj my, naši klienti sa čoraz viac zaujímajú o environmentálny dopad našich produktov – či už je to tepelné čerpadlo, čističky vzduchu alebo klimatizácia. Súčasné modely klimatizácií ponúkajú moderný vzhľad, funkcie, ktoré uľahčujú používanie a zlepšujú ich chod, ale myslia aj na životné prostredie.

Invertor pre zníženie spotreby

Dnešné modely klimatizácií sa predávajú s invertorovými motormi. Viete ako táto šikovná technológia funguje? Namiesto neustáleho zastavovania a spúšťania motora, má motor jednoducho nastavené otáčky motora podľa potreby. Ivertor tak dokáže udržiavať u vás doma príjemnú teplotu bez toho, aby míňal viac energie. Spotreba energia má vplyv nielen na vaše účty za energiu, ale aj našu planétu. Vy tak šetríte peniažky i životné prostredie.

Invertorová technológia znižuje spotrebu energie pri používaní klimatizačnej jednotky až v priemere o 30 - 40 % v porovnaní s klimatizáciami bez invertorového motora.

Ekologické chladivo

Niektoré značky na trhu už dnes ponúkajú klimatizačné jednotky, v ktorých využívajú ekologické chladivá. Príkladom sú klimatizácie od značky Daikin, ktoré používajú ekologické chladivo R-32. Toto palivo má v porovnaní s bežnými menší dopad na globálne otepľovanie, čím znižuje svoj vplyv na životné prostredie. Ekologické chladivá majú nulový potenciál poškodzovania ozónovej vrstvy a až o 80 % nižšie emisie CO2.

Energetická účinnosť je základ

Pri akomkoľvek zariadení, ktoré kupujete do domácnosti je dôležité dohliadnuť na energetickú účinnosť. Vďaka energetickým štítkom majú klienti presnejšie informácie o spotrebičoch a pomáhajú im aj pri výbere modelu. Zaviedla ich Európska únia ešte pred vstupom do EÚ, aby boli spotrebitelia lepšie informovaní a mohli si vybrať spotrebiče, ktoré sú čo najúspornejšie. Klientom preto ponúkame modely, ktoré majú nižšiu spotrebu energie a odporúčame im, aby pri výbere siahali po zelenej farbe štítkov, ktoré sú označené písmenom A.

Myslite pri výbere energetickej triedy na to, že klimatizácia chladí počas horúcich dní nepretržite vašu domácnosť alebo firmu. Úvodná investícia do drahšieho, ale úspornejšieho modelu, sa vám vráti pri bežnom užívaní.

Zopár tipov ako používať klimatizáciu a šetriť životné prostredie:

  • Klimatizačnú jednotku v exteriéri i v interiéri umiestnite na miesto, kde nesvieti slnko celý deň, klimatizácia musí kvôli prehrievaniu pracovať „tvrdšie“ a minie pritom viac energie.

  • Správna nastavená teplota má vplyv na vaše zdravie i na spotrebu energie. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť vyšší ako 5-6 stupňov Celzia.

  • Pravidelná údržba je dôležitá pre správne fungovanie klimatizácie, zníženie spotreby energie, ale aj životnosť zariadenia. Pre planétu je predsa najlepšie, ak jedno zariadenie vydrží čo najdlhšie, aby sme nemuseli často kupovať nové.

 

S výberom zariadenia, ktoré bude úsporné pre vás i našu planétu vám radi poradíme. Stačí nás kontaktovať.

 

 

 

Späť na blog

Ďalšie články

Zdravé chladenie v podobe chladiacich stropov: Aké sú jeho výhody?

Zdravé chladenie v podobe chladiacich stropov: Aké sú jeho výhody?

Pridané: 16.03.2023

Chladiace stropy, alebo inak známe stropné chladenie, si mnohí vyberajú ako estetický a zdravý spôsob chladenia domácností i pracovísk. V porovnaní s klimatizačnými jednotkami ponúkajú mnoho výhod a minimum negatív. Pozrime sa spoločne na ne.

Čítať článok

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Pridané: 02.02.2023

Či už prerábate alebo staviate váš vysnívaný dom, je pritom potrebné myslieť na to, čo vám bude zabezpečovať to pravé teplo domova. Vhodným zdrojom tepla je pre domácnosti tepelné čerpadlo. Aké druhy poznáme a ktorý je najvhodnejší pre vás?

Čítať článok

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Pridané: 09.01.2022

Poznáte to, tropické letné dni a noci sú často na nevydržanie. Zaobísť sa preto bez klimatizácie môže byť skutočne náročný, ba priam nadľudský výkon.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár