Späť na blog

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Ekologická voľba do každej domácnosti. Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Pridané: 24.08.2022

Cena energií neustále stúpa, byť závislý od plynu je v dnešnej dobe tiež celkom rizikové. Európska únia tlačí na obyvateľov, aby využívali pri vykurovaní obnoviteľné zdroje a znížili tak tvorbu CO2 pri výrobe tepla a energie pre domácnosť. Tepelné čerpadlo pre vás zabezpečí spoľahlivý zdroj tepla, ktorý je navyše úsporný a ekologický.

Čo je tepelné čerpadlo?  

Prístroj, ktorý využíva teplo z okolitého prostredia – vzduchu, vody, zeme, na výrobu tepla pre vykurovanie domácnosti a ohrev teplej vody. Elektrickú energiu vyžaduje iba kompresor, čím významne šetríte nielen planétu, ale aj vašu peňaženku pri platení účtov.  

Podľa toho, ako sa teplo dostáva z tepelného čerpadla do domácnosti nájdete na trhu štyri druhy tepelných čerpadiel:

 

Tepelné čerpadlo vzduch/voda  

Patria na Slovensku medzi najrozšírenejší druh kvôli klimatickým podmienkam a ľahkej inštalácii. Energiu získava z okolitého vzduchu a následne ju odovzdáva do teplovodného vykurovacieho systému. Pomocou čerpadla viete dom vykurovať aj chladiť, samozrejmosťou je ohrev vody.  

Tepelné čerpadlo zem/voda  

Technicky a finančne náročnejšie na inštaláciu. Pri výrobe tepla využívajú plošné konektory alebo geotermálne vrty do zeme. Sú spoľahlivé a zabezpečujú stabilnú teplotu počas celého roka, nakoľko čerpajú teplo z podzemného priestoru, kde sa udržuje rovnaká teplota počas všetkých ročných období.

 

Tepelné čerpadlo voda/voda  

Energiu čerpajú z najstálejšieho zdroja – zo spodnej vody. K ich inštalácii budete na svojom pozemku potrebovať studňu, rybník alebo jazero. Vyžaduje preto náročnú inštaláciu primárneho zdroja. Výhodou je, že kvôli stabilite zdroja energie, nepotrebuje záložný zdroj energie, ako iné modely. Nevýhodou je spomenuté náročné projektovanie, inštalácia a aj údržba, nakoľko je potrebné vodu, z ktorej čerpá energiu, čistiť od nečistôt.

 

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch  

Ak na vykurovanie využívate teplovzdušný vykurovací systém, ktorým sa ohriaty alebo ochladený vzduch dostáva pomocou potrubia do všetkých miestností, ideálnou voľbou je tepelné čerpadlo vzduch/vzduch. Áno čítate správne, tento druh je využívaný nielen na vykurovanie, ale aj chladenie.

 

Ako funguje tepelné čerpadlo?  

Nie je to tak zložité, ako to vyzerá. Čerpadlo sa skladá sa z troch základných komponentov – vonkajšej jednotky, vnútornej jednotky a chladiva.  

Vonkajšia jednotka, výparník, získa energiu z obnoviteľného zdroja – vody, vzduchu alebo zeme a premení kvapalinu na plyn. Následne kompresor, ktorý ako jediný potrebuje elektrickú energiu, plyn stlačí a zvýši tým jeho teplotu. Vnútorná jednotka, kondenzátor, zabezpečuje premenu plynu späť na kvapalinu a prenáša ju do vykurovacieho systému alebo do vášho kohútika. Na to, aby sa tento proces začal odznova, postačí expanzný ventil, ktorý znižuje tlak chladiva.  

Celý proces môže ale v tepelnom čerpadle fungovať aj naopak, kedy namiesto kúrenia váš dom čerpadlo vychladí.

 

Výhody tepelného čerpadla  

  • Efektívnejšie ako iné vykurovacie systémy – až o 80 %, čím šetríte energiu
  • Využíva obnoviteľné zdroje tepla – voda, vzduch, zem
  • Ekologický spôsob vykurovania bez splodín – pri výrobe tepla vzniká minimum splodín
  • Jednoduché na používanie – regulovanie teploty cez aplikáciu
  • Nízke prevádzkové náklady – v porovnaní s bežným vykurovaním
  • Možnosť financovania cez dotáciu – obstarávacie náklady viete znížiť pomocou dotácie od štátu

 

Nevýhody tepelného čerpadla:  

  • Vysoká obstarávacia cena – Obstarávacia cena čerpadla sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc, je to jedna z nevýhod, ktorú ľudia pri výbere hodnotia. V súčasnosti ale viete vstupné náklady znížiť vďaka dotácii od štátu cez projekt Zelená domácnostiam. V rámci tohto projektu môžete na inštaláciu čerpadla získať podporu až do výšky 2720 eur. Informujte sa u nás, radi vám s výberom poradíme.  

Tepelné čerpadlo viete inštalovať v novostavbe, ale zároveň ním viete nahradiť aj starý kotol v staršom rodinnom dome. Dnešné modely vieme jednoducho napojiť na už existujúci systém v dome. V prípade akýchkoľvek otázok o tepelných čerpadlách nás neváhajte kontaktovať.

Späť na blog

Ďalšie články

Prečo vykurovať tepeľným čerpadlom a ako ušetriť 60% nákladov na vykurovanie

Prečo vykurovať tepeľným čerpadlom a ako ušetriť 60% nákladov na vykurovanie

Pridané: 27.01.2022

Zistite ako dosiahnuť pohodlné vykurovanie domácnosti.

Čítať článok

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Prečo nezanedbávať pravidelné čistenie a údržbu klimatizácie a kedy je na ne ideálny čas?

Pridané: 15.03.2023

Zima a začiatok jari je ideálnym obdobím, kedy sa venovať údržbe vašej klimatizácie, aby bola na leto pripravená schladiť rozhorúčenú domácnosť. Zanedbanie údržby môže viesť nielen k poškodeniu klimatizačného zariadenia, ale aj k zdravotným problémom.

Čítať článok

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Pridané: 12.09.2022

Klimatizácia môže byť účinným riešením vykurovania najmä na jeseň, keď sa ešte stále snažíte vyrovnať striedanie tepla a chladu. Zistite, ktoré vlastnosti a funkcie vám môžu túto jeseň zabezpečiť pohodlie.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár