Späť na blog

Ako zle nastavená teplota v interiéri môže ovplyvniť človeka?

Ako zle nastavená teplota v interiéri môže ovplyvniť človeka?

Pridané: 08.08.2023

Teplota v interiéri je jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje náš komfort, výkonnosť a zdravie. Najmä v letnom období, kedy sa vonkajšie teploty dokážu vyšplhať na neuveriteľné hodnoty. Teplotu doma či na pracovisku v tomto čase riešime o niečo viac ako po zvyšok roka. A veru, by sme aj mali, lebo zle nastavená teplota môže mať vážne dôsledky. Aké sú to?

Vplyv na sústredenie a výkonnosť

Jedným z prvých a najviditeľnejších účinkov nesprávne nastavenej teploty je jej vplyv na naše sústredenie a výkonnosť. Ak pracujete z domu alebo v kancelárii a potrebujete sa sústrediť na svoju prácu, zle nastavená teplota môže spôsobiť, že sa budete cítiť nielen nekomfortne, ale aj nesústredene. Vysoké teploty nás často robia letargickými, unavenými a môžu výrazne znižovať našu schopnosť koncentrovať sa. Podľa štúdií by sa optimálna teplota v miestnosti, kde pracujeme, mala pohybovať okolo 20-22 stupňov Celzia.  

Vznik rôznych chorôb

„To máš určite z klímy,“ hovorí každý, keď ochorieme cez letné mesiace. A z časti má tak trošku pravdu, nie je to však chyba samotnej klimatizácie, ale zle nastavenej teploty. Tá môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ktoré sú väčšinou spôsobené teplotným šokom. Vonku je 35 stupňov Celzia a u vás doma 20. To je rozdiel 15 stupňov, s ktorým sa telo musí vysporiadať. Drastický skok medzi vonkajšími a vnútornými teplotami môže byť pre telo stresujúci a môže zvýšiť riziko prechladnutia, bolestí hrdla i iných respiračných problémov. Dlhotrvajúce vystavenie sa suchému vzduchu z klimatizácie môže taktiež viesť k dehydratácii, odporúčame preto modely s funkciou zvlhčovania vzduchu.

Príliš vysoké teploty ovplyvňujú aj náš kardiovaskulárny systém. Ak je v miestnosti, kde sa nachádzame príliš horúco, zvyšuje sa nám krvný tlak a tep. Dávajte si na to pozor najmä v prípade, že trpíte srdcovými chorobami.

Psychický stav a kvalita spánku

Teplota u vás doma alebo v práci môže významne ovplyvniť aj psychický stav a náladu človeka. Príliš vysoké teploty zvyšujú úzkosť a podráždenosť, naopak príliš nízke teploty môžu viesť k apatii a depresii. Udržiavanie stabilnej, pohodlnej teploty je preto dôležité pre náš duševný stav.

S duševným stavom súvisí aj kvalita spánku, tú taktiež výrazne ovplyvňuje teplota okolia.
Príliš teplé prostredie môže spôsobiť nepokojný spánok a časté prebúdzanie, zatiaľ čo príliš nízke teploty môžu narúšať hlboký spánok a viesť k nespokojnosti.

Ideálna teplota podľa miestností

Každá miestnosť vyžaduje odlišnú teplotu, lebo v každej vykonávame inú činnosť. Napríklad, v spálni by teplota mala byť nižšia, okolo 18-20 stupňov Celzia, pretože nižšia teplota podporuje lepší spánok. Na druhej strane, v obývačke alebo pracovni by mala byť teplota o niečo vyššia, približne 20 až 22 stupňov, takáto teplota podporí vašu koncentráciu. V kuchyni je prirodzene teplejšie kvôli tomu, že sa v nej varí, pečie, preto je vyššia teplota normálna.

Ako nastaviť správnu teplotu?

Pri nastavovaní teploty je dôležité zohľadniť relatívnu vlhkosť. Vysoká vlhkosť môže zvýšiť pocit tepla, preto je ideálne udržiavať vlhkosť medzi 40 a 60 percentami. Základným pravidlom je mať klimatizáciu nastavenú vždy tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol vyšší ako je 5 až 7 stupňov a aby studený vzduch prúdil mimo vás do priestoru.

Správne nastavená teplota v interiéri ovplyvňuje nielen náš komfort, ale aj zdravie a výkonnosť, využívajte preto klimatizačné zariadenia tak, aby vám slúžili k pohode počas celého roka.

Späť na blog

Ďalšie články

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Prečo je jeseň ideálnym obdobím na inštaláciu a údržbu klimatizácie?


Prečo je jeseň ideálnym obdobím na inštaláciu a údržbu klimatizácie?


Pridané: 19.09.2023

Keď sa povie klimatizácia, spájame si ju automaticky s horúcimi letnými dňami. Mnohých preto možno prekvapí titulok nášho nového blogu. Montovať klimatizáciu po lete? Prečo? Načo mi bude v zime? Nie je lepšie inštalovať ju pred letom?

Čítať článok

Energetická kríza zasiahla aj Slovensko, riešením sú obnoviteľné zdroje energie

Energetická kríza zasiahla aj Slovensko, riešením sú obnoviteľné zdroje energie

Pridané: 09.12.2022

Energetická kríza zasiahla každého z nás, vonkajšie teplomery ukazujú stále nižšiu a nižšiu teplotu a vykurovacia sezóna je v plnom prúde. A práve vykurovanie robí tento rok mnohým nové vrásky.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár