Späť na blog

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Pridané: 27.11.2023

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Tepelné čerpadlo sa stáva čoraz vyhľadávanejším spôsobom na zabezpečenie vykurovania a chladenia domácností a komerčných priestorov. Princíp fungovania tepelného čerpadla ponúka okrem šetrenia životného prostredia aj mnoho výhod pre jeho užívateľov. Prečo by ste mali zvážiť možnosť použitia tepelného čerpadla aj vo vašej domácnosti a ako vybrať vhodné tepelné čerpadlo sa dozviete v nasledujúcom článku.

Princíp fungovania tepelného čerpadla

Základný princíp fungovania a prevádzky tepelného čerpadla je využitie prírodných zdrojov tepla na vykurovanie a chladenie vnútorných priestorov. Zdroje tepla, ktoré sú na jeho prevádzku využívané sú voda, vzduch a pôda. Priblížime si, ako dokáže tepelné čerpadlo preniesť teplo z týchto jednotlivých prírodných zdrojov do vašej domácnosti či kancelárie.

Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch

Tieto čerpadlá získavajú teplo priamo zo vzduchu. Pomocou ventilátoru vo vonkajšej jednotke nasávajú vzduch z vonku. Chladiace médium, ktoré obsahuje tepelné čerpadlo, je následne ohrievané kompresorom. Získané teplo sa potom prenáša do vnútornej jednotky, kde sa uvoľňuje pomocou vykurovacieho systému do priestorov vašej domácnosti.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Tepelné čerpadlo vzduch - voda získava teplo taktiež zo vzduchu vonkajšieho prostredia. Teplo však prenáša do vody, ktorá sa ohreje vo vnútornej jednotke. Následne je teplá voda privádzaná do vykurovacích jednotiek, akými sú radiátory alebo podlahové kúrenie. Tým sa zabezpečuje vyhriatie priestoru.

Tepelné čerpadlo pôda – voda

Ako je to zrejmé z názvu, existujú aj tepelné čerpadlá, ktorých zdrojom tepla je pôda. Teplo zo zeme získavajú pomocou sondy alebo zemného kolektora. Kolektor dokáže načerpať teplo zo zeme prostredníctvom hadíc zahrabaných v zemi. Pomocou kompresora je potom teplo prenesené do vody vo vykurovacom systéme. V prípade tepelného čerpadla so sondou je princíp rovnaký, no sonda musí byť zahrabaná do väčšej hĺbky kvôli stabilnejšej teplote.

Tepelné čerpadlo voda – voda

Prírodným zdrojom tohto typu tepelného čerpadla je voda. Môže to byť napríklad jazero alebo studňa. Pomocou vonkajšej jednotky tepelného čerpadla sa doňho nasáva voda. Tepelný kompresor teplo z nej získané následne prenesie do vody použitej na vykurovanie vnútorného priestoru.

 

Tepelné čerpadlo využijete aj pri chladení vnútorných priestorov

Tepelné čerpadlá dokážu okrem ohrievania vnútorných priestorov zabezpečiť aj chladenie miestností. Princíp chladenia tepelným čerpadlom spočíva v tom istom ako pri vykurovaní, akurát je proces obrátený naopak.

Tepelné čerpadlo tak dokáže nahradiť aj funkciu klimatizácie, čo ho robí ešte atraktívnejším a efektívnejším. Za jednu obstarávaciu cenu tepelného čerpadla máte vyriešené nielen vykurovanie, ale aj chladenie vnútorných priestorov.

 

Výhody, ktoré tepelné čerpadlo poskytuje

Tepelné čerpadlo je oproti bežným systémom vykurovania a chladenia výhodnejšie v mnohých smeroch. Aké sú teda najdôležitejšie výhody, kvôli ktorým by ste sa mali rozhodnúť pre tepelné čerpadlo?

Nízkonákladová prevádzka tepelného čerpadla

Hoci sa cena tepelného čerpadla v porovnaní s inými vykurovacími systémami môže zdať na prvý pohľad vyššia, náklady na jeho prevádzku sú omnoho menej finančne náročné. Samotným zdrojom tepla sú totiž prírodné zdroje a pri prevádzke čerpadla je potrebné iba minimálne množstvo energie na fungovanie niektorých jeho častí.

Tepelné čerpadlá prinášajú ekologické riešenie vykurovania a chladenia

Používanie tepelného čerpadla sa považuje za jednu z najekologickejších možností vykurovania a chladenia. Samotná prevádzka a použité palivá prispievajú k zníženiu environmentálnych dopadov na životné prostredie. Využívajú totiž obnoviteľné prírodné zdroje energie a v porovnaní s inými systémami vykurovania tým zanechávajú omnoho menšiu ekologickú stopu.

Univerzálne využitie tepelného čerpadla

Narozdiel od iných systémov vykurovania je veľkou výhodou tepelného čerpadla spomínaná funkcia chladenia vnútorných priestorov. Považuje sa preto za efektívne využitý prístroj počas celého roka.

Dlhá životnosť a spoľahlivosť tepelného čerpadla

Kvalitné spracovanie a princíp fungovania moderných tepelných čerpadiel ich predurčuje k spoľahlivej voľbe systému na vykurovanie a chladenie. Pri správnom používaní, inštalácii a pravidelnom servise majú tepelné čerpadlá dlhú životnosť. Preto sa vám investícia do tepelného čerpadla určite vyplatí.

Bola by škoda nevyužiť možnosť získania štátnej dotácie od štátu

Za predpokladu splnenia podmienok programu ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM má možnosť skutočne každý požiadať si o príspevok na inštaláciu tepelného čerpadla zo štátu až do výšky 4370 euro. Výška dotácie sa však vzťahuje na výkon daného zariadenia. Z tohto dôvodu je dobré sa obrátiť na dodávateľa, ktorý Vám vie zabezpečiť daný príspevok v maximálnej možnej výške. Zistite pred kúpou, či si aj vy nemôžete cenu tepelného čerpadla mierne znížiť práve formou dotácie.  

Tichý chod tepelného čerpadla

Moderné tepelné čerpadlá používané pri vykurovaní a chladení domácnosti sa vyznačujú tichým chodom a určite vás doma nebudú svojím chodom nijak rušiť.      

 

Rady a tipy, ako vybrať tepelné čerpadlo

Výber vhodného tepelného čerpadla závisí od viacerých kritérií. Aké z nich bude potrebné zvážiť a na čo sa pri výbere zamerať? Pri rozhodovaní vám pomôžu nasledovné tipy a rady.

Vysokoteplotné versus nízkoteplotné čerpadlá

  • 1. Vysokoteplotné čerpadlá

Dokážu dosiahnuť teploty vykurovania až 70 °C. Vyznačujú sa väčším výkonom, aby dokázali dodať dostatočný prísun tepla aj napriek požadovaným vysokým teplotám. Vysokoteplotné tepelné čerpadlá sú ideálnou náhradou starého plynového kotla, pece na tuhé palivo, peletovej pece, elektrokotla alebo inej formy doterajšieho vykurovacieho systému. Vysokoteplotné čerpadlá vzduch – voda sú najčastejšie využívané ako možnosť napojenia na radiátory, nakoľko kompletná výmena vykurovacieho systému by bola príliš finančne nákladná.

  • 2. Nízkoteplotné čerpadlá

Vhodné sú pre bežný nízkoteplotný vykurovací systém, akým je podlahové kúrenie. Často sa využívajú pri novostavbách, kde postačuje nižšia teplota výstupnej vody s dosiahnutím rovnomerného rozloženia tepla v modernom vykurovacom systéme.

Výkon tepelného čerpadla

To, aký výkon budete od vášho tepelného čerpadla vyžadovať, je kľúčovým faktorom pri výbere. Závisí to najmä od veľkosti a izolačných vlastností domu a toho, aké vonkajšie teplotné podmienky sú v okolí tohto priestoru.

Typ tepelného čerpadla podľa zdroja, ktorý ho poháňa

Čo môže vaše nové tepelné čerpadlo poháňať a aký je princíp fungovania tepelného čerpadla, ste sa už dozvedeli vyššie. Pri výbere rôznych typov tepelného čerpadla (vzduch – vzduch, vzduch – voda, pôda – voda, voda –voda) zvážte najmä dostupnosť prírodných zdrojov, ktoré máte na danom mieste k dispozícii.

Miesto, na ktorom bude tepelné čerpadlo umiestnené

Pred výberom tepelného čerpadla si premyslite, kde ho umiestnite. Okrem toho, že vonkajšia jednotka zaberie určité miesto, je vhodné jej umiestnenie naplánovať tak, aby nebolo v exteriéri vášho domu rušivé.

Referencie a poskytované služby pri obstaraní tepelného čerpadla

Pri kúpe dôležitých a finančne hodnotných vecí je vhodné zamerať sa aj na výber predajcu, resp. poskytovateľa montáže a služieb. Vyberajte si tých so skúsenosťami a dobrými referenciami. Okrem samotnej montáže a spustenia tepelného čerpadla je dobré hľadieť aj na následné služby servisu pri vyskytnutí problému, ktoré poskytovateľ ponúka.

Cena tepelného čerpadla a návratnosť investície

Zabezpečenie vykurovacieho systému je isto finančná položka, ktorá nie je zanedbateľná a každý má na ňu vyhradený určitý rozpočet. Cena tepelného čerpadla závisí od mnohých faktorov, no netreba sa jej výškou nechať odradiť. Vhodné je hľadieť dopredu, nakoľko obstaranie tepelného čerpadla je dlhodobá investícia. Vstupná cena, ktorú do tepelného čerpadla investujete, sa vám časom vráti. Jedná sa totiž o ekonomickú formu vykurovania a chladenia, ktorá dokáže ušetriť viac, akoby ste čakali.

 

Ak aj vy práve staviate dom pre vašu rodinu, alebo sa sťahujete so svojou firmou do nových priestorov, určite musíte myslieť aj na to, akú formu vykurovania a chladenia zvolíte. Podľa predchádzajúcich riadkov vám musí byť zrejmé, že tepelné čerpadlo je jednou z možností, ktorá prináša mnoho výhod. Ak ste sa rozhodli práve pre tento spôsob a zaujíma vás cena tepelného čerpadla a jeho inštalácie, prípadne potrebujete poradiť s výberom, neváhajte nás kontaktovať.

 

VIAC O TEPELNOM ČERPADLE

Späť na blog

Ďalšie články

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Pridané: 12.09.2022

Klimatizácia môže byť účinným riešením vykurovania najmä na jeseň, keď sa ešte stále snažíte vyrovnať striedanie tepla a chladu. Zistite, ktoré vlastnosti a funkcie vám môžu túto jeseň zabezpečiť pohodlie.

Čítať článok

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Pridané: 09.01.2022

Poznáte to, tropické letné dni a noci sú často na nevydržanie. Zaobísť sa preto bez klimatizácie môže byť skutočne náročný, ba priam nadľudský výkon.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár