Späť na blog

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Ako sa nezblázniť z funkcií klimatizácií a naučiť sa ich hravo ovládať

Pridané: 09.01.2022

Poznáte to, tropické letné dni a noci sú často na nevydržanie. Zaobísť sa preto bez klimatizácie môže byť skutočne náročný, ba priam nadľudský výkon. Klimatizácia je počas horúcich dní veľmi užitočným pomocníkom, no nesprávnym používaním sa môže stať viac zlým pánom, ako dobrým sluhom. Už pri výbere klimatizácie by ste sa mali orientovať na značky, ktoré ponúkajú rôzne užitočné funkcie pre správne nastavenie jej chodu. Nielenže tak ušetríte na prevádzke, ale čo je najdôležitejšie, vyhnete sa akýmkoľvek negatívnym účinkom na vaše zdravie.

 

Ustrážiť si rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nestačí

Základným pravidlom pri voľbe teploty je nepresiahnuť viac ako 7°C teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom. Ak je vonku 32°C, čo je na Slovensku už bežná letná teplota, nastavenie vašej klimatizácie by nemalo byť nižšie ako 25°C. Ak sa vám to zdá „málo vychladené“, a stále sa potíte, treba sa pozrieť aj na vlhkosť v miestnosti. Ľudské telo je veľmi citlivé na vlhkosť a výrazne ovplyvňuje to, ako sa cítite. V domácnostiach sa odporúča udržiavať optimálnu vlhkosť medzi 50-60%. Ak je hladina vyššia, vnímate teplo viac senzitívne, vyššie ako je reálne. Kvalitná klimatizácia disponuje funkciou odvlhčenia, vďaka ktorej viete vlhkosť vzduchu znížiť na ideálnu. V podstate sa pomocou tejto funkcie dokážete schladiť aj bez zníženia teploty v miestnosti.

 

Priame fúkanie na telo je už minulosťou

Ďalším pravidlom zdravého spolunažívania s vašou klimatizáciou je správne nastavenie prúdenia studeného vzduchu. S tým vám pomôže funkcia ovládania lamiel. Môžete si nastaviť buď vyváženú distribúciu chladného vzduchu po celej miestnosti, čiže rovnomerné chladenie alebo nasmerovanie prúdenia vzduchu na jedno konkrétne miesto. V žiadnom prípade však nie priamo na vás.

Pokiaľ máte doma neposedné deti alebo v práci kolegov, ktorí neustále chodia hore-dole po kancelárii, určite oceníte unikátnu funkciu viac zónového inteligentného oka, ktorým disponujú niektoré typy klimatizácií od Daikinu. Oko sleduje osoby v priestore a prúdenie vzduchu automaticky usmerní mimo ich zónu. A ak sa v miestnosti nikto nenachádza dlhšie ako 20 minút, sama sa prepne do energeticky úsporného režimu s nižším chladiacim výkonom.

 

Prísť po práci do ideálne vychladeného domova

Vonku zúria neznesiteľné horúčavy, no vy chcete večer prísť domov a cítiť sa príjemne. Rozhodnete sa preto, že pred odchodom z domu zapnete klimatizáciu a necháte ju postenú do večera. My odporúčame využiť funkciu časovača alebo Online Controllera, je to efektívnejšie a ekonomickejšie.

Nastavenie časovača je veľmi jednoduché. Stačí ak si na klimatizačnej jednotke navolíte čas, deň a hodinu, kedy sa má zapnúť a vypnúť, a doma vás bude čakať príjemný chládok. Navyše sa takto vyhnete aj silnému prúdeniu chladného vzduchu počas vašej prítomnosti na rýchlejšie vychladenie miestnosti.

Ak obvykle neviete už ráno predpovedať, kedy sa večer vrátite domov, poobzerajte sa po Daikin klimatizácii, ktorá má zabudovaný Wi-fi adaptér a umožňuje ovládanie cez Online Controller. Prostredníctvom jednoduchej aplikácie, viete zo svojho smartphone-u urobiť plnohodnotný ovládač. Svoju klimatizáciu tak viete ovládať kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Stačí len jednoduché pripojenie na internet.

Ak máte radi inteligentné technológie, určite si zamilujete funkciu IFTTT. Táto na prvý pohľad nezrozumiteľná skratka vás úplne oslobodí od starostí s časovaním zapínania klimatizácie. „If this then that“ znamená, že zapnutie klimatizácie previažete napríklad s GPS vo vašom aute, s iným spotrebičom v domácnosti alebo teplotou u vás doma. Odchádzate autom z práce? Vaša klimatizácia sa automaticky zapne a kým zaparkujete, máte doma presne toľko stupňov, koľko máte radi.

Tip pre nerušený spánok

Ak potrebujete mať vašu klimatizáciu zapnutú aj v noci počas spánku, je skvelé vlastniť klimatizáciu, ktorá nepôsobí rušivo. Pri výbere klimatizácie sa uistite, či obsahuje aj nočný režim a pri akej minimálnej hlučnosti vie pracovať. Klimatizácie od Daikinu dosahujú výnimočne nízku hlučnosť, len 19 decibelov, čo sa dá prirovnať k zvuku pohybov lístia vo vánku.

Ochladzovanie sa pomocou klimatizácie je skvelou pomocou v letných dňoch, no nezabudnite na osvieženie v podobe kúpania v bazéne alebo v jazere. Užite si leto!

zdroj: daikin.sk

Späť na blog

Ďalšie články

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Rekuperácia šetrí náklady na vykurovanie, ako funguje?

Pridané: 26.09.2022

Rekuperácia, či inak povedané systém riadeného vetrania, ponúka mnoho výhod. Každý predsa túžime po zdravom prostredí pre bývanie, čerstvom vzduchu bez nečistôt a ak nám to ušetrí aj náklady na vykurovanie, ide o jackpot. Ako rekuperácia funguje?

Čítať článok

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Máte doma alergikov? Doprajte im čistý vzduch

Pridané: 15.05.2023

Prišla jar, všetko kvitne, svieti slnko. S jarným obdobím ale prichádza aj nočná mora alergikov. Peľová sezóna je tu a k prachu sa pridávajú aj všetky alergény z kvitnúcich rastlín. Ako sa s nimi vysporiadať vo vlastnom domove?

Čítať článok

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Oplatí sa v zime kúriť klimatizáciou?

Pridané: 09.12.2022

Keď sa povie slovo klimatizácia, všetci si predstavíme príjemný chlad, ktorým nás obklopuje počas horúcich letných dní. Prázdniny, leto, teplo. Vedeli ste ale, že klimatizačné jednotky vedia nielen vychladiť, ale aj vykúriť vaše domácnosti?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár