Späť na blog

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Ako kvalita vzduchu ovplyvňuje zdravé pracovné prostredie?

Pridané: 02.02.2023

Ideálna teplota počas celého roka

Kvalitu ovzdušia a efektivitu práce ovplyvňuje aj teplota. Počas zimy zamestnanci netúžia v kancelárii sedieť v bunde a v lete počas vysokých teplôt hrozia aj zdravotné riziká. Optimálnu teplotu vzduchu na pracovisku stanovuje Vyhláška Ministerstva zdravotníctva č.544/2007 Z. z. o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.

„Podľa vyhlášky by sa mala optimálna teplota na pracovisku pohybovať v priemere okolo 23 °C. Líši sa v závislosti od ročného obdobia i podľa typu zamestnania.“

Teplota podľa triedy náročnosti zamestnania:

  • Trieda 1 a – Platí pre sedavé zamestnania a ľahkú manuálnu prácu (administratíva, účtovníctvo, kancelárska práca, atď.) Teplota v lete by sa mala pohybovať v rozmedzí 23 až 27°C a v zime 20 až 24°C.

  • Trieda 1 b – Pletí pre sedavé zamestnania (šitie, laboratórna práca), pre prácu, kde sa využívajú paže a ramená, alebo nohy a paže (riadenie menších strojov, triedenie ľahkých predmetov, ovládanie pedálov, varenie, predaj, atď.) Teplota v lete by sa mala pohybovať v rozmedzí 22 až 25°C a v zime 18 až 21°C.

  • Trieda 1 c – Platí pre prácu v stoji (vŕtanie, frézovanie drobných súčiastok, obrábanie s menšími strojmi, zváranie, potravinárska výroba, atď.) Teplota v lete by mala byť 20 až 24°C a v zime v rozmedzí 15 až 20°C.

  • Trieda 2 – Platí pre zamestnania s vyššou fyzickou námahou (šoféri nákladných áut, ľahké stavebné práce ako maľovanie, záhradnícka práca, upratovanie a pod.) Ideálna teplota v teplom období je 17 až 21°C a v chladnom období 9 až 18°C.

  • Trieda 3 – Platí pre stavebné práce ťažšieho charakteru. Optimálnu teplotu pri tomto type práce vyhláška nestanovuje, stanovuje ale minimálnu teplotu, a to je 10°C.

  • Trieda 4 – Platí pre zamestnania s intenzívnymi činnosťami a vysokým výdajom energie. Rovnako ako pri triede 3 vyhláška nestanovuje optimálnu teplotu, ale minimálna nesmie klesnúť pod 10°C.

V teplom období je preto dnes už nevyhnutnou súčasťou pracoviska klimatizácia, ktorou viete regulovať teplotu počas celého roka. Počas zimných mesiacov odporúčame na vykurovanie tepelné čerpadlá, ktoré vám ušetria náklady na vykurovanie.

Kvalita vzduchu

Na kvalitné ovzdušie vplýva vlhkosť, množstvo CO2, pravidelné vetranie a čistenie ovzdušia od vírusov, baktérií.

Látkové zaťaženie CO2 by nemalo prekročiť 1000 ppm. Vlhkosť v miestnosti určuje ročné obdobie a teplota, ale pohybovať by sa mala v rozmedzí 30 až 70 %.

Vedeli ste že? V interiéri sa podľa štúdií môže nachádzať až 5-násobne viac nečistôt ako v exteriéri.

Znečistený vzduch obsahuje najčastejšie:

  • Vírusy
  • Baktérie
  • Alergény (lietajúci prach, peľ, plesne)
  • Kancelárske chemikálie (napr. z tlačiarní)

Vetrajte pomocou rekuperácie

V kanceláriách by ste mali vetrať nárazovo každých 60 minút. Mnohé kancelárske a rokovacie miestnosti dnes nemajú možnosť otvárania okien. V letnom období môže cez otvorené okno do miestnosti prúdiť teplý vzduch a alergény, v zime naopak uniká teplo. Riešením je rekuperácia, riadené vetranie.

Ako funguje rekuperácia? Rekuperácia funguje na princípe neustálej výmeny vzduchu vďaka rekuperačnej jednotke. Ide o proces, pri ktorom získavate teplo zo vzduchu, ktorý vychádza von. Počas tohto procesu sa vzduch, ktorý prichádza dnu, zohrieva teplom zo vzduchu, ktorý odvádzate smerom von. Vy tak šetríte energiu a získate čerstvý vzduch. Okrem iného vás zbaví nadmernej vlhkosti.

Čističky vzduchu

Objavujú sa na pracoviskách čoraz častejšie a má to svoje dôvody. Dokážu odstrániť až 99,9 % baktérií, vzduch v nich prechádza cez niekoľko filtrov, súčasné modely dokážu vyčistiť aj väčšie kancelárske priestory do pár minút, tichý režim nijako nenarušuje prácu.

Čističky vzduchu sú ideálnym pomocníkom pre boj nad chorobami v otvorených a zdieľaných kanceláriách, kde sa baktérie šíria rýchlejšie.

Klimatizácia nielen na chladenie vzduchu

Klimatizácie už dávno neslúžia len na chladenie vzduchu, v prechodnom a zimnom období ich viete využiť na udržiavania optimálnej teploty a dokurovanie. Okrem toho sú ich súčasťou filtre, ktoré pomáhajú čistiť ovzdušie na pracovisku od vírusov, baktérií a iných nečistôt.

Pravidelné čistenie vzduchotechniky, klimatizačných jednotiek

Fungujú počas celého roka, filtrujú vzduch od nečistôt, nezabúdajte preto na ich pravidelnú údržbu. Zanedbanie údržby vedie k zdravotným rizikám, za ktoré môžete ako zamestnávateľ niesť zodpovednosť. A úprimne, nikto nechce mať chorých zamestnancov.

Tipy na záver

Klimatizácie, rekuperácie, čerpadlá či čističky vzduchu, to všetko sú ideálni pomocníci pri udržiavaní zdravého pracovného prostredia. Malým, cenovo nenáročným, pomocníkom pri ochrane vzduchu na pracovisku sú aj rastliny. Čistia ovzdušie, upokojujú a vyzerajú dobre.

Potrebujete na pracovisku vyriešiť chladenie, vykurovanie, vzduchotechniku či poradiť ohľadom zabezpečenia zdravého ovzdušia? Vyplňte náš kontaktný formulár, tím Mallay vám rád pomôže.

 

Späť na blog

Ďalšie články

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Ako vybrať tepelné čerpadlo? Čerpajte z výhod, ktoré ponúka

Pridané: 27.11.2023

Tepelné čerpadlo sa stáva čoraz vyhľadávanejším spôsobom na zabezpečenie vykurovania a chladenia domácností a komerčných priestorov. Princíp fungovania tepelného čerpadla ponúka okrem šetrenia životného prostredia aj mnoho výhod pre jeho užívateľov. Prečo

Čítať článok

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Pridané: 12.09.2022

Klimatizácia môže byť účinným riešením vykurovania najmä na jeseň, keď sa ešte stále snažíte vyrovnať striedanie tepla a chladu. Zistite, ktoré vlastnosti a funkcie vám môžu túto jeseň zabezpečiť pohodlie.

Čítať článok

Prečo sa oplatí investovať do tepeľných čerpadiel ?

Prečo sa oplatí investovať do tepeľných čerpadiel ?

Pridané: 21.01.2022

Ako zistiť, či sa investícia do tepelného čerpadla naozaj oplatí? Stačí si porovnať dlhodobé výhody s počiatočnými nákladmi. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, ponúkame päť argumentov, prečo sa do tepelného čerpadla oplatí investovať.

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár