Späť na blog

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a ktoré sú vhodné pre váš dom?

Pridané: 02.02.2023

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo patrí medzi najefektívnejšie a najúspornejšie zariadenia na výrobu tepla. Využíva na to totiž obnoviteľné zdroje – vodu, vzduch a zem. Odobratú energiu pomocou kompresora, ktorý ako jediný využíva  elektrickú energiu, zohreje na požadovanú teplotu. Následne s vyrobeným teplom viete nielen vykúriť domácnosť, ale je aj zdrojom teplej vody a v lete dokáže váš domov naopak vychladiť.

Aké druhy tepelných čerpadiel poznáme a pre koho sú vhodné?

  • Vzduch/voda - Kvôli nenáročnosti inštalácie ide o najobľúbenejší druh tepelného čerpadla. Energiu čerpá pomocou vonkajšej jednotky zo vzduchu do teplovodného systému, kde sa zohreje. Slúži na vykurovanie, chladenie a ohrev vody.

PRE KOHO JE VHODNÉ? Tepelné čerpadlá vzduch/voda sú vhodné pri rekonštrukciách domov alebo pri výstavbe domu na menšom pozemku. Nevyžadujú si veľa priestoru, sú jednoduché na inštaláciu. Priaznivo poteší aj cena. Ak žijete v oblastiach, kde dosahuje v zimnom období teplota príliš nízke hodnoty, mali by ste myslieť na to, že to ovplyvňuje efektívnosť fungovania tepelného čerpadla, nakoľko energiu čerpá z vonkajšieho vzduchu, ktorého teplota sa výrazne mení počas celého roka.

 

  • Zem/voda – Na výrobu tepla sa využívajú geotermálne vrty alebo plošné kolektory, kvôli tomu sú náročnejšie na inštaláciu. Sú spoľahlivé, nakoľko čerpajú energiu z podzemných priestorov, kde je počas celého roka rovnaká teplota. Ako zdroj energie sa dá využiť aj voda z vŕtanej studne. Slúži na vykurovanie, chladenie a ohrev vody.

PRE KOHO JE VHODNÉ? Tepelné čerpadlá zem/voda odporúčame v prípade, že na pozemku viete vykonať vrt do zeme bez ohrozenia podzemnej vody alebo v prípade, že máte dostatočný priestor na umiestnenie plošných zemných kolektorov. Tie sa ukladajú do zeme v hĺbke približne 1,2 – 1,5 metra a musí byť medzi nimi dodržaná stanovená vzdialenosť. Na vrty je potrebné povolenie banského úradu, pri kolektoroch povolenie nepotrebujete. Kvôli tomu, že podzemná teplota je počas roka konštantná, odporúčame tento druh čerpadla aj do lokalít, kde sú výrazné výkyvy vonkajšej teploty, na funkciu čerpadla to nebude mať vplyv.

 

  • Vzduch/Vzduch – Teplo odoberá z vonkajšieho vzduchu a ohrieva ho vo vnútri vykurovacieho objektu. Tento spôsob sa dá prirovnať k obrátenému chodu klimatizácie. Pri inštalácii je potrebné podobne ako pri klimatizácii namontovať do domu viac jednotiek, dokáže vykúriť otvorený priestor alebo prepojené miestnosti, ale v prípade bežne rozdelených izieb, bude treba nainštalovať viac jednotiek.

PRE KOHO JE VHODNÉ? Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je potrebné doplniť o záložný zdroj vykurovania pri chladnejších vonkajších teplotách. Zároveň nedokáže jedna jednotka vykúriť celý dom pri bežne disponovaných rodinných domoch, ktoré sú predelené na nočnú, dennú časť  a majú samostatné izby. Je preto potrebné investovať do viacerých jednotiek. Ich počet pre jednu vonkajšiu jednotku je však obmedzený. Majú ale najnižšie obstarávacie náklady pri inštalácii, ktorá je nenáročná. Hodí sa skôr na chaty, menšie byty, neodporúčame ho do väčších rodinných domov, kde je viacero malých miestností. Dá sa ním domácnosť aj chladiť, ale nedokáže ohrievať vodu ako jeho konkurencia. Odporúčame ho najmä pre domácnosti, kde sa vykuruje elektrinou, dokáže vám ako doplnkový zdroj tepla ušetriť náklady.

 

  • Voda/voda - Energiu získava z podzemných vôd, kde sa v hĺbke približne 20 metrov drží konštantná teplota okolo 7 až 12 °C. Na jeho inštaláciu budete potrebovať na pozemku nielen studňu, ale aj vrt – vsakovanie, podzemnú vodu a zabezpečenú cirkuláciu tejto vody.

PRE KOHO JE VHODNÉ? Tepelné čerpadlá voda/voda majú oproti svojim konkurentom vyššiu účinnosť. Podzemná voda má totiž počas celého roka stabilnú teplotu, nepotrebujete k nim žiadny doplnkový zdroj tepla. Na ich inštaláciu je potrebné povolenie z Odboru životného prostredia. Na pozemku sa musí nachádzať studňa,  dostatok podzemnej vody aj vrt. Studňa a vrt od seba musia byť vzdialené minimálne 10 metrov, preto je tento druh čerpadla vhodný najmä na veľké pozemky. Zabezpečiť musíte cirkuláciu vody. Sú náročné na údržbu, ale ponúkajú vysoký vykurovací faktor.

Pri výbere sa treba vždy poradiť s projektantom a odborníkom. V Mallay vám radi odpovieme na všetky otázky týkajúce sa výberu, inštalácie aj údržby daných modelov tepelných čerpadiel.

Váš tím Mallay Slovakia

Späť na blog

Ďalšie články

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Lokálna verzus centrálna rekuperácia: Ktorá je vhodnejšia pre vás?

Pridané: 03.04.2023

Uvažujete nad riadeným vetraním u vás doma či na pracovisku? Je jedno či staviate, alebo chystáte rekonštrukciu, rekuperácia vám zvýši komfort bývania a kvalitu ovzdušia v interiéri.

Čítať článok

Prednosti a nevýhody používania klimatizácie v domácnosti

Prednosti a nevýhody používania klimatizácie v domácnosti

Pridané: 01.06.2023

Leto sa blíži, meteorológovia hlásia, že bude teplejšie ako to posledné. Ako ho zvládnuť? Uvažujete nad klimatizáciou ale nie ste si istý, či výhody prevyšujú jej nevýhody? Pozrime sa spoločne na ne.

Čítať článok

Ako zle nastavená teplota v interiéri môže ovplyvniť človeka?

Ako zle nastavená teplota v interiéri môže ovplyvniť človeka?

Pridané: 08.08.2023

Teplota v interiéri je jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje náš komfort, výkonnosť a zdravie. Zle nastavená teplota môže mať vážne dôsledky. Aké sú to?

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár