5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie
Pridané: 07.06.2023
Ceny energií nie sú najpriateľskejšie, teploty pomaly, ale isto stúpajú a počas letných mesiacov sa bez klimatizácie dá fungovať len veľmi ťažko. Aké je riešenie? Ako vychladiť domácnosť a znížiť spotrebu energie, ktorú na chladenie využíva klimatizačná jednotka? Mallay Slovakia vám prináša zopár tipov.
So znížením teploty v interiéri pomáhajú v lete, napríklad zatvorené okná, tieniace fólie alebo vonkajšie žalúzie. Bez klimatizácie je ale v mnohých lokalitách Slovenska priam nemožné existovať, a to najmä v poobedných hodinách, kedy teploty dosahujú najvyššie stupne. Ak nechceme po lete plakať nad účtami za elektrinu, stačí sa držať zopár tipov.
SPRÁVNY VÝBER KLIMATIZAČNEJ JEDNOTKY
Rovnako ako pri iných spotrebičoch, ktoré kupujete do domácnosti, si aj pri klimatizáciách dajte pozor na energetickú účinnosť. Označuje sa písmenami od A po G. Ak chcete pri chladení šetriť energiu, siahajte po modeloch s energetickou účinnosťou B a vyššie. Dnes na trhu nájdete v dobrej cene aj modely s A+++ energetickou účinnosťou. Šetríte tak svoju peňaženku aj planétu.
Nezabúdajte pri výbere zohľadniť, aký výkon potrebujete pre vychladenie vášho priestoru, je rozdiel vychladiť otvorenú priestrannú obývaciu izbu s kuchyňou a malú kanceláriu. Nechajte si preto vždy poradiť odborníkmi.
VYTVÁRAJTE TIEŇ
Odostreté, otvorené žalúzie a slnko pečie a pečie, prehrieva okná i váš interiér a klimatizácia sa poriadne „zapotí“, aby ho vychladila na normálnu teplotu. Ak nechcete míňať veľa energie pri chladení domácnosti, základom je vytvoriť doma tieň a zabrániť slnku, aby prehrievalo váš dom/byt/kanceláriu.
Na trhu sa dnes už dajú zakúpiť tieniace fólie na okná, ale postačia aj klasické vnútorné alebo vonkajšie žalúzie, či tieniace závesy, ktoré v čase najväčších horúčav zostanú zatiahnuté. O zatvorených oknách snáď nemusíme ani hovoriť. Prečo by ste si do interiéru púšťali teplý vzduch, keď ho ochladzujete? Vetrajte skoro ráno alebo neskoro v noci.
SPRÁVNE NASTAVENÁ TEPLOTA
Správne nastavená teplota má vplyv nielen na úsporu energie, ale aj na vaše zdravie. Odborníci jasne hovoria, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou v tieni by nemal byť vyšší ako 6 stupňov Celzia.
V noci využívajte úsporný spánkový režim. Modely s interverom majú nočný režim extrémne tichý a úsporný, dokáže ušetriť približne 30 % energie v porovnaní s bežným chladením. Spánkové režimy automaticky upravujú teplotu a vlhkosť v spálni.
DÔLEŽITÉ JE UMIESTNENIE KLIMATIZÁCIE
Vnútorné jednotky je potrebné umiestniť tak, aby mohol v miestnosti prúdiť chladný vzduch bez toho, že mu v tom bránil nábytok. Nezabudnite ani na správne nastavenie lamiel. Nechcete predsa chladiť obývaciu stenu, ale celú obývačku.
Vonkajšie jednotky odporúčame namontovať tam, kde na stenu nebude celý deň svietiť slnko, v tom prípade sa môže jednotka prehrievať a míňať viac energie.
PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA
Na záver jedna z najdôležitejších rád, ktorú mnohí užívatelia klimatizácií radi obchádzajú, a je ňou pravidelná údržba/servis vonkajšej aj vnútornej jednotky. Iba čistá a zdravá klimatizácia môže chladiť bez toho, aby míňala viac energie, ako potrebuje.
S výberom klimatizácie, jej inštaláciou i následnou údržbou vám radi pomôžeme.
Ďalšie články
Klimatizácia a jej vplyv na zdravie: Mýty a fakty, kde je ukrytá pravda?
Pridané: 19.07.2023
5 vecí, ktoré by ste mali zvážiť skôr, než si vyberiete klimatizáciu do domu
Pridané: 05.08.2024
Prednosti a nevýhody používania klimatizácie v domácnosti
Pridané: 01.06.2023
Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?
Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár: