Späť na blog

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

5 tipov ako používať klimatizáciu v lete a šetriť pritom energie

Pridané: 07.06.2023

Ceny energií nie sú najpriateľskejšie, teploty pomaly, ale isto stúpajú a počas letných mesiacov sa bez klimatizácie dá fungovať len veľmi ťažko. Aké je riešenie? Ako vychladiť domácnosť a znížiť spotrebu energie, ktorú na chladenie využíva klimatizačná jednotka? Mallay Slovakia vám prináša zopár tipov.

So znížením teploty v interiéri pomáhajú v lete, napríklad zatvorené okná, tieniace fólie alebo vonkajšie žalúzie. Bez klimatizácie je ale v mnohých lokalitách Slovenska priam nemožné existovať, a to najmä v poobedných hodinách, kedy teploty dosahujú najvyššie stupne. Ak nechceme po lete plakať nad účtami za elektrinu, stačí sa držať zopár tipov.

 

SPRÁVNY VÝBER KLIMATIZAČNEJ JEDNOTKY

Rovnako ako pri iných spotrebičoch, ktoré kupujete do domácnosti, si aj pri klimatizáciách dajte pozor na energetickú účinnosť. Označuje sa písmenami od A po G. Ak chcete pri chladení šetriť energiu, siahajte po modeloch s energetickou účinnosťou B a vyššie. Dnes na trhu nájdete v dobrej cene aj modely s A+++ energetickou účinnosťou. Šetríte tak svoju peňaženku aj planétu.

Nezabúdajte pri výbere zohľadniť, aký výkon potrebujete pre vychladenie vášho priestoru, je rozdiel vychladiť otvorenú priestrannú obývaciu izbu s kuchyňou a malú kanceláriu. Nechajte si preto vždy poradiť odborníkmi.

 

VYTVÁRAJTE TIEŇ

Odostreté, otvorené žalúzie a slnko pečie a pečie, prehrieva okná i váš interiér a klimatizácia sa poriadne „zapotí“, aby ho vychladila na normálnu teplotu. Ak nechcete míňať veľa energie pri chladení domácnosti, základom je vytvoriť doma tieň a zabrániť slnku, aby prehrievalo váš dom/byt/kanceláriu.

Na trhu sa dnes už dajú zakúpiť tieniace fólie na okná, ale postačia aj klasické vnútorné alebo vonkajšie žalúzie, či tieniace závesy, ktoré v čase najväčších horúčav zostanú zatiahnuté. O zatvorených oknách snáď nemusíme ani hovoriť. Prečo by ste si do interiéru púšťali teplý vzduch, keď ho ochladzujete? Vetrajte skoro ráno alebo neskoro v noci.

 

SPRÁVNE NASTAVENÁ TEPLOTA

Správne nastavená teplota má vplyv nielen na úsporu energie, ale aj na vaše zdravie. Odborníci jasne hovoria, že rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou v tieni by nemal byť vyšší ako 6 stupňov Celzia.

V noci využívajte úsporný spánkový režim. Modely s interverom majú nočný režim extrémne tichý a úsporný, dokáže ušetriť približne 30 % energie v porovnaní s bežným chladením. Spánkové režimy automaticky upravujú teplotu a vlhkosť v spálni.

 

DÔLEŽITÉ JE UMIESTNENIE KLIMATIZÁCIE

 Vnútorné jednotky je potrebné umiestniť tak, aby mohol v miestnosti prúdiť chladný vzduch bez toho, že mu v tom bránil nábytok. Nezabudnite ani na správne nastavenie lamiel. Nechcete predsa chladiť obývaciu stenu, ale celú obývačku.

Vonkajšie jednotky odporúčame namontovať tam, kde na stenu nebude celý deň svietiť slnko, v tom prípade sa môže jednotka prehrievať a míňať viac energie.

 

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA

Na záver jedna z najdôležitejších rád, ktorú mnohí užívatelia klimatizácií radi obchádzajú, a je ňou pravidelná údržba/servis vonkajšej aj vnútornej jednotky. Iba čistá a zdravá klimatizácia môže chladiť bez toho, aby míňala viac energie, ako potrebuje.

 

S výberom klimatizácie, jej inštaláciou i následnou údržbou vám radi pomôžeme.

 

Späť na blog

Ďalšie články

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Funkcie klimatizácie, ktoré vás na jeseň udržia v pohodlí

Pridané: 12.09.2022

Klimatizácia môže byť účinným riešením vykurovania najmä na jeseň, keď sa ešte stále snažíte vyrovnať striedanie tepla a chladu. Zistite, ktoré vlastnosti a funkcie vám môžu túto jeseň zabezpečiť pohodlie.

Čítať článok

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Aká je jeho cena a úspory na energiách?

Tepelné čerpadlo vzduch – voda: Aká je jeho cena a úspory na energiách?

Pridané: 29.02.2024

Tepelné čerpadlo vzduch – voda patrí k najčastejšie vyberaným tepelným čerpadlám v našich zemepisných šírkach. Ak práve premýšľate nad výmenou starého kotla za tepelné čerpadlo alebo ste sa rozhodli pre tento typ vykurovania v novostavbe, ideálnym riešení

Čítať článok

10 najčastejších otázok o dotáciách na tepelné čerpadlá v roku 2024

10 najčastejších otázok o dotáciách na tepelné čerpadlá v roku 2024

Pridané: 07.03.2024

Dotácie na tepelné čerpadlá sú aj v roku 2024 horúcou témou. Keďže Slovensko spustilo program na podporu zariadení, ktoré prispievajú k ekologickejším riešeniam z pohľadu využívania neobnoviteľných zdrojov energie, mnohí majitelia rodinných domov aj bytov

Čítať článok

Potrebujete riešenie klimatizácie, vykurovania alebo vzduchotechniky?

Ozvite sa nám cez náš kontaktný formulár:

Kontaktný formulár